Dolarda zirvenin etkisi: Türk devi sudan ucuza satıldı

ABD, İsrail, Almanya başta olmak üzere 60 ülkeye satış yapan Türkiye'nin önemli kuruluşlardan Graniser İngiliz firması tarafından sudan ucuza alındı. Victoria Türk devini 8,4 milyon euroya satın aldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Kasım 2021 11:05
Dolarda zirvenin etkisi: Türk devi sudan ucuza satıldı

Kazancı Ailesi tarafından1997 yılında İzmir’de kurulan şirketin Manisa’daki 275 bin metrekarelik alandaki fabrikası sahip olduğu 11 fırın ve 20 bandıyla yıllık 22 milyon metrekarelik üretim kapasitesine sahip.

Dünya gazetesinden Kerim Ülker'in haberine göre; Graniser, 2012 yılında Londra merkezli yatırım fonu Bancroft ile işbirliği kararı almış, yüzde 75’lik hisse 75 milyon dolara satılmıştı. 2013’te de Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın da (EBRD) şirkete dahil olmasıyla yüzde 100’lük hisse yabancıya geçmişti.

giraniser.jpg

Rodi Mood iflas etmişti

Kazancı Ailesi, buradan gelen parayı da hazır giyimdeki markası Rodi Mood’un gelişmesine yöneltmişti. Ancak Rodi Mood’da beklenen büyüme gerçekleşmemiş, şirket 2013’de iflasını açıklamıştı.

Toplam değeri 49 milyon euro

Kazancı Ailesi’nin kurduğu ve yabancılara sattığı İzmirli Graniser'in toplam değerinin 49 milyon euro olduğu açıklandı. Dünyanın en eski halı ve karo seramik üreticilerinden biri olan Londra merkezli Victoria PLC, Graniser’in tamamını satın aldı.

porsenel.jpg

8,4 milyon euroya gitti

İngiliz şirket, Graniser için 8,4 milyon Euro ödeyecek. İngiliz şirket ayrıca, Graniser’in 39,8 milyon Euro’luk borcunu da üstlenecek. Böylece satış 48,2 milyon Euro’ya tamamlanacak. Victoria’nın 52 milyon metrekarelik üretim kapasitesi eklendiğinde, toplam üretim 74 milyon metrekareye ulaşmış olacak.