Dolar 2,70′in Altında

Dolar 2,70′in Altında
Dolar'da rüzgar tersine döndü!ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını piyasaların beklediğinden daha yavaş artıracağı sinyalini vermesi ile geçen haftayı 2.70′in altında tamamlayan dolar/TL’de bu hafta temerrüde giderek...

Dolar'da rüzgar tersine döndü!

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını piyasaların beklediğinden daha yavaş artıracağı sinyalini vermesi ile geçen haftayı 2.70′in altında tamamlayan dolar/TL’de bu hafta temerrüde giderek yaklaşan Yunanistan’a ilişkin gelişmeler, yeni hükümetin kurulma süreci ve yarınki Merkez Bankası faiz kararı izlenecek.

Seçim öncesi 2.66′lı seviyelerde bulunan ve seçimlerin hemen ardından 2.8094 ile tarihi zirveyi test eden dolar/TL koalisyonun hızlı bir şekilde gerçekleştirilebileceği beklentisi ve Fed açıklamalarıyla rekor seviyesinden gerileyerek geçen haftayı 2.70′in altında tamamladı.

Dolar/TL 11 Haziran’dan beri ilk kez bugün 2.70′in altını test ettikten sonra bu sabah 08.30′da 2.6945/2.6955 seviyesinde işlem gördü. Sepet bazında TL aynı saatte 2.8796/2.8839, euro/TL ise 3.0668/3.0723 seviyesindeydi.

Küresel piyasalar euro bölgesi liderler zirvesi öncesinde Yunanistan’ın kreditörleri mali yardım serbest bırakmaya ikna etmek için son dakikada yeni bir reform teklifinde bulunmasının ardından haftaya güçlü bir başlangıç yaparken, euro da değer kazandı.

Yunanistan, kreditörler mali yardımı serbest bırakmazsa IMF’ye ay sonunda yapması gereken 1.6 milyar euro ödemeyi yapamayarak temerrüde girecek. Piyasalarda Yunanistan’ın bugün anlaşma sağlayamaması halinde bankalardan mevduat kaçışının ve geniş çaplı bir bankacılık krizinin önüne gitmek için yarından itibaren sermaye kontrolleri uygulamaya başlayacağı konuşuluyor.

Cuma günü açıklanan TCMB beklenti anketi enflasyon beklentilerinin daha da bozulduğunu gösterirken merkez bankası’nın 7 Haziran genel seçimleri sonrasında bir koalisyon hükümeti mi kurulacağı yoksa erken seçime mi gideceği yönündeki siyasi belirsizliğin devam ettiği bir ortamda gerçekleştireceği ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında kısa vadeli faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor.