Dolar 14 liraya dayandı! Merkez'den bir müdahale daha

Enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra yükselişe geçen dolar 13.89'a kadar çıktı. Bu gelişme üzerine TCMB piyasaya müdahale ettiğini duyurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Aralık 2021 17:57
Dolar 14 liraya dayandı! Merkez'den bir müdahale daha

Çarşamba günü 8 yıl aradan sonra ilk kez döviz piyasasına doğrudan müdahalede bulunan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, bugün 13,88 TL'nin üzerinden bir müdahalede daha bulundu.

Gün içinde 13,88’i gören dolar/TL kuru, müdahale sonrasında 13,40’a kadar geriledikten sonra tekrar 13,70’in üzerine yükseldi.

1 Aralık günü yapılan müdahale de 13,88'in üzerinden başlamış ve kur 12,4705'e kadar inmişti.

baris-soydan.jpg

Merkez'in acı eşiği 14 lira

halktv.com.tr yazarı Barış Soydan 1 Aralık'ta Merkez'in dolara ilk müdahalesinden sonra "Merkez'in acı eşiğinin 14 TL" olduğunu yazmıştı.

Barış Soydan yazısında dolara müdahaleyi "Merkez bankalarının müdahalelerinin önemli bilgi değeri vardır, banka yönetiminin hangi seviyeden rahatsız olduğunu gösterir. Dolar 10 TL’yi, 11 TL’yi, 12 TL’yi, 13 TL’yi geçtiğinde müdahale etmeyen Merkez Bankası, 14 TL’ye yaklaşınca müdahale ederek elini açık attı, acı eşiğinin 14 TL olduğunu gösterdi. Bununla Pandora’nın kutusunu açtı, piyasa artık Merkez Bankası’nın doların hangi seviyeye çıkmasını istemediğini biliyor: 14 TL" şeklinde yorumlamıştı.

tcmb-001.jpg

1 Aralık'ta dolar 13.88'e tırmanınca Merkez ilk müdahaleyi yapmıştı

Dolar 13.88'i görünce Merkez Bankası piyasalara müdahale etti. MB'den yapılan açıklamada, "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir. Kamuoyunun bilgisine sunulur." ifadeleri kullanıldı.

TCMB'den yapılan açıklamada, "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir" denildi.

TCMB, Ocak 2014'ten bu yana ilk kez döviz piyasasına doğrudan müdahale etmekte olduğunu bildirdi.

TCMB'nin müdahale açılaması öncesi Dolar kuru 13,8847 seviyesini görmüştü. Açıklama sonrası kur 12.50 seviyesine kadar çekildi.

dolar-grafik.jpg

Öte yandan Merkez Bankası, döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle Borsa İstanbul A.Ş. Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası nezdinde işlem yapılmaya başlandığını da duyurdu.