DESA’nın Net Karı Yüzde 236 Arttı

DESA’nın Net Karı Yüzde 236 Arttı
DESA’nın ilk 6 ayda net karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 236 arttı.

Borsa İstanbul’da işlem gören DESA, 2023 yılı ilk yarı finansal sonuçlarını açıkladı. DESA, satış, FAVÖK, net kar ve net nakit pozisyonu gibi temel finansal performans göstergelerini artırdı.

Yılın ilk yarısında güçlü bir performans sergileyen DESA, ihracat, perakende, B2B ve e-ticaret kanallarında başarılı sonuçlar elde ederek dikkat çekti. Satışlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 86 oranında bir büyüme kaydeden DESA, toplam gelirlerini 859 milyon TL'ye yükseltti. Aynı dönemde net karı da yüzde 236 artışla 230 milyon TL'ye ulaştı. 2022 sonunda 2,938 milyar TL olan şirketin piyasa değeri, ağustos ayı itibarıyla 4,407 milyar TL'ye yükselerek yüzde 50’lik bir artış gösterdi.

Yılın aynı dönemine göre yüzde 59 artarak 430 milyon TL

DESA’nın 2023 yılı ikinci çeyreğindeki net satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 59 artarak 430 milyon TL olarak gerçekleşirken, FAVÖK rakamı yüzde 76 artarak 118 milyon TL oldu. Satış büyümesinin üzerinde artan operasyonel karlılık ile ikinci çeyrek marjı geçen yılın aynı dönemine göre 2,6 yüzde puan iyileşerek yüzde 27,5 seviyesinde gerçekleşti. DESA’nın özkaynak yöntemiyle değerlediği ortaklığı Samsonite JV’nin ikinci çeyrek karındaki payı ise yıllık bazda yüzde 100 artarak 14 milyon TL oldu. Artan operasyonel karlılık ve finansal gelirlerin de katkısıyla net kar, ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 308 artarak 192 milyon TL’ye ulaştı.

DESA Genel Müdürü Burak Çelet, “DESA'nın 2023 yılının ilk yarısındaki finansal performansı oldukça etkileyiciydi. İlk çeyrekte yaşadığımız hazin deprem felaketinin perakende satış kanalı üzerindeki olumsuz etkisinin yılın ikinci çeyreğinde nispeten azaldığını gördük. Satışlarımız, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 86 oranında artarak 859 milyon TL'ye ulaştı. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 12,4 olan FAVÖK marjımız 2023 yılının ikinci çeyreğinde iki kattan fazla artış göstererek yüzde 27,5 seviyesinde gerçekleşti. Para piyasalarında yaşanması muhtemel volatiliteye karşı yılın ikinci çeyreğinde de tedbiri elden bırakmayan DESA, bu dönemde hem net nakit pozisyonunu iyileştirdi hem de yapmış olduğu finansal yatırımların da katkısıyla net karını güçlendirdi. Net karımız, sağlam operasyonel performans ve kur farkı gelirlerinin de etkisiyle 2023 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 236 oranında yükselerek 230 milyon TL'ye ulaştı. Böylece, mart ayının sonu itibarıyla 384 milyon TL olan net nakit pozisyonumuz haziran ayı sonu itibarıyla 586 milyon TL’ye yükseldi. DESA’nın piyasa değeri, 2022 yılı sonuna göre yüzde 50 artış göstererek ağustos ayı itibarıyla 4 milyar 408 milyon TL’ye ulaştı. Bu artışın aynı zamanda yatırımcıların şirketimizin finansal performansına ve gelecek beklentilerine olan güvenini yansıttığını söyleyebiliriz. DESA olarak, 2023 ilk yarı yıl finansal sonuçlarımızın stratejik planlarımız ve operasyonel etkinliğimizle uyumlu bir şekilde yansıdığını görmekten mutluyuz. Sürdürülebilir büyüme hedefimize ulaşmak için sağladığımız ilerleme, şirketimizin gelecekteki başarısı için güçlü bir temel oluşturuyor” dedi.

Kaynak:halktv.com.tr Ekonomi Servisi

Etiketler :