Darphane'de paravan şirketle Ali Cengiz oyunu

Darphane'de paravan şirketle Ali Cengiz oyunu
Darphane’nin devasa bandrol ihalesinden 3 ay önce kurulan ve işi alan DNS şirketi işi şehir hastanelerini işleten Çeçen Holding’e devredip ortadan kayboldu. Olay, "DNS paravan olarak mı kullanıldı?" sorusunu gündeme getirdi.

Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak'ın arkadaşı olarak bilinen Halil İbrahim Danışmaz, geçen yıl DNS şirketi adına aldığı bandrol işini aradan bir yıl bile geçmeden DİAS Bilişim şirketine devretti.

İhaleden 3 ay önce kuruldu işi aldı

Darphane’nin devasa bandrol ihalesinden sadece 3 ay önce 2 milyon lira sermayeyle kurulan DNS'nin 260 milyon liralık yatırım yapacağını açıklamasına rağmen bir anda işi bırakması, “Yeni bir Ali Cengiz oyunu mu yaşanıyor? DNS paravan olarak mı kullanıldı?” sorularına yol açtı.

Tanıdık geldi: Şehir hastanesi patronu

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, bandrollerin basım işini DNS'den devralan DİAS Bilişim ve Teknoloji A.Ş., Ankara ve Mersin şehir hastanelerini de işleten CCN Hastane Hizmetleri ve İşletme A.Ş.'ye ait.

Devirden sonra şirket patronu işten çıkarıldı

24 Ağustos 2021'de gerçekleştirilen devirle birlikte bandrol şirketinin tek patronu Halil İbrahim Danışmaz'ın görevine son verildi. Yerine Çeçen Holding'in sahibi İbrahim Çeçen'in büyük oğlu Murat Çeçen yönetim kurulu başkanı oldu.

DİAS Bilişim'in, DNS'nin sözleşme imzaladığı günden hemen bir ay sonra 30 Ekim 2020'de kurulması da dikkat çekti. Hastanelerden yüklü kira geliri elde eden bu şirket şimdi Türkiye'de içilen her sigara ve içkinin bandrollerini üretip devlete satacak.

'Yerli ve milli bandrol' üreteceğiz diyerek...

Türkiye'de içki ve sigaralardaki güvenlik bandrollerini 2008'den 2020 yılına kadar ihaleleri alan Sicpa isimli yabancı bir firma üretti. Ancak 2020'de ihale sürpriz şekilde iptal edilip, “Yerli ve milli bandrol üreteceğiz” denildi. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, doğrudan temin yöntemiyle dışarıdan hizmet ihalesi açtı. Geçen yıl eylülde yapılan ihale, 3 ay önce Mayıs 2020'de kurulan DNS firmasına verildi. Hemen ardından devletin satın alacağı bandrollere yüzde 100 ila yüzde 400 zam yapıldı. Daha önce 120 milyon liraya yapılan işin 500 milyon liraya verildiği iddia edildi.

Yandaşa rant kapısı

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, ciddi soru işaretlerine neden olan devri TBMM gündemine taşıdı. Adrese teslim yapılan bandrol ihalesini çok yüksek ücretle alan DNS firmasının, taahhütlerin süresi dolmadan bütçedeki kara delik olan şehir hastanelerini de işleten CCN firmasına ait DİAS Bilişim'e devredildiğini belirten Budak, “Yandaşlarına yağmalatmadıkları bir tek darphane kalmıştı, şimdi sıra ona da geldi. Darphane yandaşlara rant kapısı yapıldı. Çok detaylı bir mekanizma kurulmuş. Bir gecede çıkarılan ihale yöntemiyle 3 aylık firmaya iş veriliyor. Bandrol ihalesinden kötü kokular geliyor” dedi.