Commerzbank'tan korkutan Türkiye tahmini: Dolar yükselmeye devam edecek Mart 2022'de...

Commerzbank stratejisti, bankanın Türkiye öngörüsünü açıkladı. Ünlü stratejist faiz indirimine devam edileceğini ve doların 2022 Mart ayında 11 lirayı göreceğini belirtti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Ekim 2021 14:59
Commerzbank'tan korkutan Türkiye tahmini: Dolar yükselmeye devam edecek Mart 2022'de...

"Daha fazla faiz indirim yolda" değerlendirmesini yapan Commerzbank stratejisti Tatha Ghose, Türk lirasında değer kaybının enflasyonu yükselteceğini ve bunun da lira üzerinde baskı yaratacağını ifade etti. Bankanın Londra merkezli kıdemli gelişen piyasa ekonomisti Tatha Ghose tarafından yayımlanan raporda, faiz artırımları yeniden başlayana kadar Dövizde keskin yükselişler görülebileceği tahminine yer verildi.

commerzbank.jpg

Banka Mart 2022 Dolar/TL tahminini 10’dan 11’e yükseltti

Raporda, "Yüksek enflasyonun olduğu bir ortamda gerçekleşen faiz indirimleri liranın zayıflamasına neden oldu. Türk lirasındaki zayıflama da enflasyonu körüklerken, bu sarmala da neden oluyor. İlave faiz indirimleri çok büyük olasılıkla masada olmaya devam ediyor çünkü indirimler temel ekonomik değerlendirmelere dayanmıyor. Bu nedenle faiz indirimlerinin finansal piyasa baskıları haricindeki nedenlerle durmasını beklemek saflık olur” ifadeleri kullanıldı.

'TL ara dönemlerde değer kazanacaktır'

Raporda yüksek carry getirisi nedeniyle TL'nin satış baskısının zamanlamasının daha somut hale gelmesine kadar ara dönemlerde değer kazanacağı ancak sonunda carry getirisinin bir savunma sağlayamayacağı belirtildi.

Ghose, 2022 ilk çeyrek tahmininin “çok değerli bir matematiksel hesaba dayanmadığını ancak yaşanabilecek keskin yükselişleri temsil edecek bir seviye olduğunu” belirtti.