CHP'li Karabat'tan 'net hata noksan' çıkışı: AKP ülkeyi ipotek ettiriyor

CHP'li Karabat'tan 'net hata noksan' çıkışı: AKP ülkeyi ipotek ettiriyor
CHP'li Özgür Karabat, ülkeye giren kaynağı belirsiz paralara dikkat çekti. Karabat alınan borçların ülkeyi ipotek ettirdiğini belirterek "Jeopolitik çıkarları için AKP'yi destekleyen bu ülkeler, ekonomi yönetimini de ellerine alıyorlar" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Katar, Çin, Güney Kore ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden alınan toplam 28 milyar dolar paranın ülkeyi ipotek ettirdiğini söyledi.

Karabat, ülkeye giren kaynağı belirsiz 30 milyar dolara dikkat çekerek "Jeopolitik çıkarları için AKP'yi destekleyen bu ülkeler, ekonomi yönetimini de ellerine alıyorlar" dedi.

Karabat'ın açıklamaları şöyle:

1-Türkiye, Cumhur ittifakının da dediği gibi bir beka meselesi ile karşı karşıya. Ancak burada beka sorunu doğrudan AKP Hükümetinin kendisidir. Alınan borç paralar, ülkeyi ipotek ettiriyor.

2-Katar'dan 15 milyar dolar, Çin'den 6 milyar dolar, Birleşik Arap Emirlikleri'nden 5 milyar dolar, Güney Kore'den 2 milyar dolar swap (takas) para geldi. Bunlarla Merkez Bankası rezervleri makyajlanıyor.

3-Swaplar yetmedi, şimdi de TCMB'de mevduat hesabı açılıyor. Suudi Arabistan 5 milyar dolar gönderecek. Daha önce de Azerbaycan 1 milyar euro mevduat hesabı açmıştı. Bunlara ne kadar faiz ödendiği açıklanmıyor.

4-Sadece TCMB üzerinden alınan borç paralarla değil, farklı yollarla da AKP tavizler veriyor.
Rusya'ya 10-15 milyar dolar olduğu ifade edilen doğalgaz ödemeleri ertelenecek. Buna da yine faiz ödenecek.

5-Ne Merkez Bankası'na alınan borç paralar ne de ertelenen doğalgaz ödemeleri AKP'ye yetmiyor. Kaynağı belirsiz para (net hata noksan) girişi 30 milyar dolara yaklaştı. Bunları getiren yabancılar, AKP'den taviz üzerine taviz alıyor.

6-Yurt dışından gelen finansman elbette ekonomimiz açısından önemlidir. Ancak AKP'nin getirdiği paraların yatırıma, istihdama bir katkısı yok. Günü kurtarmaya yönelik kaynak girişleri sağlanıyor. Döviz kurları kontrol altında havası veriliyor.

7-Bahsi geçen ülkeler, AKP'nin rantçı ekonomi sisteminin ayakta kalması için bu paraları gönderiyorlar. Batan ekonomiyi bir süre daha yüzdürmek için kaynak sağlıyorlar.

8-Jeopolitik çıkarları için AKP'yi destekleyen bu ülkeler, ekonomi yönetimini de ellerine alıyorlar. Bahsettiğim beka meselesi işte tam olarak bu. TL'nin değerinden, TCMB'nin rezervlerine kadar söz sahipleri artık başka devletler oldu.

Etiketler :