BOTAŞ yeni fiyat mekanizması yayınladı: Doğalgaza gizli zam kılıfı

BOTAŞ yeni fiyat mekanizması yayınladı: Doğalgaza gizli zam kılıfı
BOTAŞ doğalgaz satış fiyatında günlük referans fiyatı baz alan yeni mekanizmayı duyurdu. Ancak enerji uzmanlarına göre bu, sanayide yüzde 5, metal, petrol rafinerisi ve petrokimyada yüzde 37.3, konaklama sektöründe ise yüzde 25 zam anlamına geliyor. Mehmet Doğan “Sanayinin çok dikkatli olması lazım” derken, Emre Ertürk de “İnanılır gibi değil. Tam Nasrettin Hoca fıkrası gibi” açıklamasını yaptı.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) internet sitesinde ekim ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı. Buna göre BOTAŞ'ın, 1 Ekim'den itibaren geçerli olmak üzere doğalgaz toptan satış fiyatlarında, Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) tarafından işletilen Türkiye Organize Toptan Doğalgaz Satış Piyasası'nda belirlenen günlük referans fiyatının (GRF) baz alınmaya başlanacağı belirtildi. BOTAŞ’ın internet sitesinde yer alan duyuruda “Yeni fiyat mekanizması ile ülkemizin enerji merkezi olma hedefi ve vizyonu doğrultusunda doğalgaz kullanıcılarına piyasa tabanlı, sürdürülebilir ve öngörülebilir bir fiyat yapısı sunulması amaçlanmaktadır” denildi. Ancak bu yeni fiyat mekanizmasıyla hedeflenen tanımdaki değil, “gizli zam” çıktı.

‘Sanayinin çok dikkatli olması lazım’

GazDay Enerji Danışmanlık Genel Müdürü Mehmet Doğan, tarifede sanayiye fiyat artışı yok gibi gözüktüğünü ama olduğunu belirterek, “Sanayinin çok dikkatli olması lazım” uyarısında bulundu. Sanayinin eskiden tüketimlerinin yüzde 60'lık dilimi için tarife üzeri için yüzde 50 fazla ödediğine dikkat çeken Doğan, “Ekim tarifesiyle birlikte, yüzde 60'ın üzerindeki tüketimler eylül ayının 1-25 tarihleri arasındaki GRF ortalamasına bağlandı. Yani 26.097 TL oldu. Yani yüzde 40 üzerindeki kısım için yüzde 9.8 fiyat artışı oldu. Toplamda yüzde 5 fiyat artışı oldu. Altın, alüminyum, bakır, bor, çinko, demir/çelik, gümüş, krom, kurşun ve magnezyum üretimi ile petrol rafinerisi ve petrokimya sektörlerinde ise tüketimlerinin tamamına 26.097 TL uygulanacak. Yani fiyat artışı yüzde 37.3 olacak. Ekim GRF fiyatlarını takip edin, çünkü kasım ayı doğalgaz fiyatlarınız ekime göre belirlenecektir. Eğer BOTAŞ tekrar tarifeyi değiştirmezse” dedi.

Konaklama sektörüne yüzde 25 zam

Doğan, büyük ihtimalle bu kış Avrupa’dan Türkiye’ye gelmesi planlanan yabancılar için bir de konaklama tarifesi çıktığına dikkat çekerek, “Turizm işletmesi belgesi almış olan, yıllık çekiş miktarı 300 bin metreküp ve altında olan oteller, tatil köyleri, butik oteller, özel konaklama tesisleri, moteller, pansiyonlar ve apart otellerin baz tarifesi yüzde 25 artmış” diye konuştu.

‘Nasreddin Hoca fıkrası gibi’

Enerji IQ Bilgi Servisleri Genel Müdürü Emre Ertürk de BOTAŞ’ın sanayi tarifesinde yapılan yüzde 40 artış “zam” olarak adlandırılmasın diye tarifeyi GRF’ye endekslediğini belirterek, “İnanılır gibi değil. Tam Nasrettin Hoca fıkrası gibi” dedi.