Borsa Yatırımcısı Bunu Bekliyordu: İşte Borsa İstanbul'u Uçuracak Karar

Borsa Yatırımcısı Bunu Bekliyordu: İşte Borsa İstanbul'u Uçuracak Karar
9 milyona yaklaşan bireysel yatırımcı sayısı ile Borsa İstanbul, son yıllarda Türkiye'nin en popüler yatırım aracı haline gelmiş durumda. Temmuz ayında Meclis'e gelecek vergi düzenlemesinde Borsa İstanbul'a ilişkin yapılacak değişiklik, milyonlarca yatırımcıyı heyecanlandırmış durumda.

Geçtiğimiz yıllarda borsa, ilgi alanı ekonomi olan kişiler için uygun bir platform olarak görülürken, son yıllarda ekonomik okuryazarlığına bakılmaksızın milyonlarca vatandaş için en popüler yatırım aracı Borsa İstanbul olmakta.

Türkiye'de görülen yüksek enflasyon karşısında varlıklarını korumak ve değerlendirmek isteyen yatırımcılar çok sayıda şirket için incelemede bulunurken, 31 Mart seçimlerinin ardından dolar kurunda yaşanan yatay hareketlilik borsaya olan ilgiyi yeniden canlandırmış durumda.

Temmuz ayında Meclis'e gelecek ve çok sayıda vergiye yönelik düzenleme içeren pakette borsa yatırımcısını heyecanlandıran detay ortaya çıktı.

borsa5.jpgLİMİTED ŞİRKETLERİN BORSAYA GİRİŞİNE ENGEL KALMAYACAK

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TCMB) getirilecek vergi düzenlemesinde limited şirketlerle ilgili çok önemli bir düzenlemenin yer alacağı öğrenildi. Ekonomim'in haberine göre, anonim şirket hisse senetlerine uygulanan vergi kolaylığının, limited şirket ortaklık paylarına da uygulanması planlanıyor. İlgili madde Meclis’te onaylanır ve SPK onay verirse artık limited şirketler de borsaya açılabilecek.

BORSA İSTANBUL'A POZİTİF ETKİSİ BEKLENİYOR

Bu değişikliğin, borsadaki yatırımcı sayısını çarpıcı şekilde artırması beklenirken, Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin hisselerinde ise pozitif bir etki yaratacağı düşünülüyor.

doo3.webpMevcut düzenlemede, Limited şirketlerin borsaya açılması önünde ciddi engeller bulunmakta. Gelir Vergisi Kanunu’nun mevcut hükümlerine göre, tam mükellef kurumlara ait olan ve iki yıldan fazla süreyle elde tutulan hisse senetlerinin elden çıkarılmasından sağlanan kazançlar gelir vergisine tabi bulunmuyor (GVK’nın Mükerer 80/1. Maddesi). Çünkü bu kazançlar gelir vergisinin konusuna girmiyor. Buna karşılık, hisse senedine bağlanmamış anonim şirket payları ile limited şirketlerdeki ortaklık haklarının veya hisselerinin elden çıkarılmasından doğan kazançlar ise herhangi bir süreye bakılmaksızın değer artış kazancı olarak gelir vergisine tabi tutuluyor.

ANONİM ŞİRKETLERE TANINAN AYRICALIK SON BULACAK

Söz konusu uygulama yıllardır yürürlükte. Anonim şirketlere büyük bir avantaj sağlayan özel düzenlemenin püf noktası ise, anonim şirket ortaklık paylarının hisse (pay) senedine bağlanması ve bu senetlerin bastırılarak ortaklara verilmesi.

Hisse (pay) senedine bağlanmış anonim şirket ortaklık paylarına sağlanan bu vergi kolaylığının limited şirket ortaklık paylarına tanınmaması, Türkiye’de şirketlerin daha çok anonim şirket olarak kurulmasına ve mevcut limited şirketlerin ise anonim şirketlere dönüştürülmesine neden oluyor.