Altın Sahiplerinin Dili Tutuldu: Bu Altınların Satışı Resmen Yasaklanıyor!

Altın Sahiplerinin Dili Tutuldu: Bu Altınların Satışı Resmen Yasaklanıyor!
Altın ve para piyasalarının uzman ismi İslam Memiş, 2023 yılında altın satışına yönelik getirilen kısıtlamaların yeni yılda da devam edeceğini belirterek, hangi tür altınların üretimine kısıtlama getireceğini duyurdu.

Dünya üzerinde artan risk faktörü sonrasında yatırımcıların gözünü çevirdiği 'güvenli liman' altın, yeni yılda birçok sürprize hazırlanıyor.

Kapalıçarşı'nın nabzını tutan, piyasa uzmanı İslam Memiş, 2023 yılında yeni ekonomi yönetimi tarafından 0.25 ve 0.50 gramlık altın üretimlerine getiren kısıtlamaların genişletileceğini açıkladı.

BU ALTINLAR İÇİN ÜRETİM YASAĞI GETİRİLİYOR

Memiş, 22 ayar ve 1 gram şeklinde üretilecek altınlara yasak getirileceğini belirterek, 24 ayarlık gram altınların ise Hazine ve Maliye Bakanlığı Darphane Müdürlüğü tarafından belirlenecek kurumlar tarafından üretileceğini duyurdu.

gold9.webpSöz konusu yasakların fiziki altın sahiplerine büyük bir darbe vuracağını belirten Memiş, şu ifadeleri kullandı:

"Malum 2023 yılında ilk önce ithalatı dengelemek adı altında altın ithalatına bir sınırlama gelmişti. İthalat yasağı ve kota uygulaması hayata geçirilmişti.

Bu kota uygulamasıyla birlikte bir kilogram altına tam 3 bin dolar işçilik eklenmişti. Bu bedeller hala devam etmekte. Elbette bu yasaklar iyi bir olay değil. Beraberinde işçilik bedelini ve talep artışı nedeniyle panik ortamını getiriyor. Kota uygulaması geldikten sonra ekonomi yönetimi 0.25 ve 0.50 gramlık altınların üretimini yasakladı. Daha önceki videolarımda da bunun yanlış bir hamle olduğunu ifade etmiştim.

22 AYAR ALTIN SAHİPLERİNE KÖTÜ HABER

Şimdi 2024 yılındayız ve bu sene 22 ayar 1 gramlık altınların üretimi yasaklanabilir. Özellikle sektör temsilcilerine bu duyuruyu yapmak istiyorum. 22 ayarlık altınların üretimi yasaklanabilir. 24 ayarların üretimi ise Hazine ve Maliye Bakanlığı Darphaneler Müdürlüğü'nün belirlediği rafineler tarafından üretilecek.


2024 yılında yine altın yasağı ile ilgili, altın üretimi yasağıyla alakalı yeni düzenlemelere hazırlıklı olmak lazım. Geçen yıl 0.25 ve 0.50 gramlıklar yasaklandı. Ben her zaman şu soruyu sordum "Bu altınları kim alıyor?" 1 gramı alamayanlar. Düğüne gidiyor, nişana gidiyor ve hediye olarak bunları takıyorlar.

gold1.webp"ALINACAK KARARIN AĞIR MALİYETLERİ OLACAK"

Fiziki altın sahibi olan son nesil biziz. Yine görüyorsunuz geçtiğimiz yıl gelen ve yakında açıklanacak yasakları. Üretim yasakları geldikçe artık altın almanın yavaş yavaş sonuna geliyoruz gibi görünüyor. Elbette hemen olacak bir iş değil ancak ok yaydan çıkmışsa, o hedef bir şekilde yoluna varır. Bu yüzden varlıklarınıza sahip çıkın.

Bundan sonraki süreçte malum seçim sürecindeyiz, her ne kadar seçim ekonomisi uygulanmayacak denilse de, şu andaki enflasyonist ortam ve insanların hissettiği pahalılık karşısında alınacak kararların, yeni atılacak adımların da ciddi anlamda halka ağır maliyetler getireceğini düşünüyorum.