Altın Borcu Olanlar, Düğün Yapacak Çiftler, Yatırım Düşünenler Dikkat! Altın Daha Da Yükselecek Mi? İslam Memiş Yanıt Verdi

Altın Borcu Olanlar, Düğün Yapacak Çiftler, Yatırım Düşünenler Dikkat! Altın Daha Da Yükselecek Mi? İslam Memiş Yanıt Verdi
Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın borcu olanlara, düğün yapacaklara, altın yatırımını düşünenlere çok önemli tavsiyeler verdi.

Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yaz ayları için bekledikleri seviyenin daha Mart ayında kırıldığını dikkat çekerek, öngörüsünü yeni rakamlarla paylaştı.

Söylediklerinin yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizen Memiş, TGRT Haber’de şunları söyledi:
“Mart ayına sert yükselişle başlayan altın fiyatlarında özellikle sebep noktasına baktığımız zaman Amerika’da açıklanan verilerin önemli bir etkisi var. Özellikle merkez bankalarının yılın ikinci yarısında faiz indirimlerine başlayacak beklentisi piyasalar tarafından fiyatlanmaya başlandı.

Diğer tarafta jeopolitik gerilimlerde tırmanmalar var. Bu nedenle altın fiyatlarında yeni rekorları gündeme getirdi. Mart ayının ilk işlem gününde psikolojik direnç seviyesi olan 2070 dolar seviyesi yukarı yönde kırıldı ve haftayı 2083 dolar seviyesinden tamamladı.

Bu yılki öngörümüz 2350 dolar seviyesine kadar yükselişin devam edeceği yönündeydi. Bu hızlı yükselişlerde aslında beklentilerimizi doğruluyor. 2350 dolar seviyesine kadar yükselişlerine devam edeceğini öngörüyorum.

dha-61ef1c696d043cd9da95e2bac8d9c48e-3-1.jpg

Karşımızda her ay rekor tazeleyen bir gram altın var. Serbest piyasalarda, Kapalıçarşı piyasasında gram altın 2 bin 175 lira seviyesinde bulunuyor. Yaz aylarında 2 bin 500- 20 bin 700 aralığını takip ediyor olacağız. Yıl sonunda 3 bin lira seviyesi yine radarımızda olmaya devam edecek. Altının ons ve gram tarafındaki bu yükselişlerinin yıl içinde devam edeceğini söyleyebilirim.

TAHMİNLER ÖNE ÇEKİLDİ

Aslında 2 bin 150 lira seviyesini biz Mart ayının son haftasında takip edecektik. Ama daha Mart ayının ilk işlem gününde 2 bin 170 lira seviyesi ile yukarı yönlü kırıldı. Böyle olunca yaz ayları için beklediğimiz 2500-2700 lira seviyesi biraz öne çekilmiş oldu.

AGRESİF YÜKSELİŞLER VAR

Haziran ayında belki 2500’lü rakamları konuşabiliriz. Yıl sonu için 3 bin lira beklentim vardı. Şimdi ise bu 3 bin lira seviyesinin üzerini işaret ediyor. Beklenenden hızlı agresif yükselişler var.

altin.jpg

2024 yılı ile ilgili öngörümüz zaten altının ‘altın çağını' yaşayacağı beklentimiz vardı. İşte bu beklentiyi ve bugünkü rakamları göz önünde bulundurduğumuz zaman da altın borcu olanlar, düğün yapacaklar, altın yatırımını düşünenler aslında her ayı bir sonraki aya göre ucuz olduğunu görmüş olacaklar.

Her ay yeni bir rekor tazeleyen altın fiyatlarıyla bu yıl yolumuza devam edeceğiz gibi görünüyor. Bu kademelerde 2.150 lira direnç seviyesiydi, bu kırıldı. Artık 2.200 seviyesine odaklandık. 2500-2700 Haziran ayını takip edeceğiz. Yıl sonunda 3 bin seviyesi beklediğimiz rakam olacak."

altin1.jpg

ALTIN YİNE ÇOK KAZANDIRACAK

Altının Türkiye’de yatırımcısına en çok kazandıran yatırım aracı olmaya aday olduğunu dile getiren Memiş, 2024 yılı sonu altında getiri seviyesini de açıkladı. Memiş, “2023 yılında yüzde 82 getirisi vardı. Bu yıla baktığımız zaman yüzde 80’i üzerinde getiriyle yılı tamamlayacağız gibi duruyor" dedi.

Memiş, “Altın uzun vadeli yatırım aracı olduğundan dolayı fiyata değil miktara odaklanmak lazım. Çünkü fiyata baktığınız zaman ‘Çok yükseldi, biraz düşer’ umuduyla maalesef buna bakıyorlar. Öyle değil. Her ay yeni bir rekor tazeleyen gram altın alım fırsatı vermeden yoluna devam ediyor. Elinde altın bulunduran yatırımcısı, eğer nakde ihtiyacı yoksa bulundurmaya devam etmeli" ifadelerini kullandı.

İslam Memiş, "Bu yükselişler devam edecek. Ancak altın almayı ihmal etmiş, eline TL geçmiş olan yatırımcılar da yine almaya devam etmeli diye düşünüyorum. Her ay rekor tazeleyen altın fiyatları bir önceki ayı aratır” değerlendirmesinde bulundu.