500 Euro'dan Sonra Sıra 100 Dolarda

500 Euro'dan Sonra Sıra 100 Dolarda
Terör ile bağlantılı ödemelerde sıkça kullanıldığı iddiasıyla Avrupa’da tedavülden kaldırılması gündeme gelen 500 Euro’lar banknotlardan sonra, şimdi de 100 dolarlık banknotların kullanımdan kalkması gerektiği öne...

Terör ile bağlantılı ödemelerde sıkça kullanıldığı iddiasıyla Avrupa’da tedavülden kaldırılması gündeme gelen 500 Euro’lar banknotlardan sonra, şimdi de 100 dolarlık banknotların kullanımdan kalkması gerektiği öne sürüldü.

Dünya Bankası eski baş ekonomisti ve Harvard Üniversitesi'nin eski rektörü Larry Summers, piyasadan 100 dolarlık banknotların kaldırılması durumunda, terörle bağlantılı kişiler ve gruplar için hayatın daha zor olacağını öne sürdü.

Konuyla ilgili Washington Post gazetesinde bir makale kaleme alan Harvard Üniversitesi eski Rektörü Summers, 500 Euro için duyulan endişelerinin hepsinin 100 dolar için de duyulabileceğine işaret etti.

Summers’ın iddiası dış ekonomi basınında günlerdir yer buluyor.

Uzmanlara göre, 10.8 milyar adet, başka bir deyişle yaklaşık 1.1 trilyon dolarlık 100’lük olduğunu hatırlatıyor.

Bu 100’lüklerin yaklaşık “3’te 2’si”nin ABD dışında, yabancıların elinde bulunduğu tahmin edilirken, ABD’lilerin de, “hediye vermek” ya da evde saklayarak tasarruf yapmak için 100 doları seçtikleri kaydediliyor.

ABD’de tedavüldeki banknotların yüzde 28’ini de 100’lük.