Yunanistan'dan Türkiye'ye göçmen mesajı: Birlikte çalışmalıyız

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, CNN'e verdiği demeçte, "Türkiye'yle birlikte çalışmalıyız" mesajı verdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 07 Aralık 2021 15:06
Yunanistan'dan Türkiye'ye göçmen mesajı: Birlikte çalışmalıyız

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, CNN International'dan Christiane Amanpour'un programına konuk oldu.

Göçmen kriziyle ilgili de konuşan Miçotakis, Türkiye ile iş birliği mesajı verdi. Miçotakis, "Denizde hayatı tehlikede olanları kurtarmak için her gün elimizden geleni yapıyoruz. Ama komşularımızla da birlikte çalışmalıyız. Bu durumda Türkiye'yle birlikte çalışmalıyız. Türkiye geçmişte göçü silah olarak kullandı. Mart 2020'de olanları hatırlarsınız. Şimdi farklı bir yaklaşım benimsediler, bence bu doğru bir yaklaşım. Kaçakçıları durdurmak için birlikte hareket etmeliyiz" diye konuştu.

'AB'de yeterince dayanışma olmadı'

Miçotakis, sığınmacı kriziyle ilgili olarak AB'de dayanışma eksikliği olduğunu belirterek, "Yükü bölüşmek adına AB'de yeterince dayanışma olmadı. Düzensiz göçün kendi sorunu olmadığını düşünen ülkeler var" dedi.

'Aşı olmayanlara para cezası'

Yunanistan'da 60 yaş ve üzeri insanlara yönelik başlatılan aşı olmayanlara 100 euro para cezası uygulamasını anlatarak, sözkonusu uygulama ardından aşı randevularında artış yaşandığını söyledi. Miçotakis, "Aşılanmayanların hastalığı ağır geçirdiği ortada. Bu yüzden biz de zorunlu aşı ve aylık ceza uygulamasına geçtik. Kararı açıkladığımızdan beri bu yaş grubundaki aşı randevularının büyük oranda arttığını gördük. Cezanın başlayacağı 16 Ocak'a kadar bu insanların büyük bir kısmının aşı olmaya karar vermesini umuyorum" diye konuştu.