Yunanistan'dan Türkiye'ye: AB üyeliğini destekleyen tek ülkeyiz

Yunanistan'dan Türkiye'ye: AB üyeliğini destekleyen tek ülkeyiz
Atina ve Ankara arasında gerilimin tırmandığı son dönemlerde Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ülkesinin Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) perspektifini destekleyen tek ülke olduğunu belirtti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Yunanistan'ın, Türkiye'nin AB perspektifini destekleyen tek ülke olduğunu ifade ederek, Atina ve Ankara'nın dost olmaması için hiçbir sebep olmadığını söyledi.

Bu yıl 26'ncısı gerçekleştirilen Economist Konferansı çerçevesinde katıldığı söyleşide, konuşan Yunan Bakan, Türkiye ile iyi ilişkilerin Yunanistan için çok önemli olduğunu ifade etti.

Dendias, "Ancak Türkiye ile iyi ilişkiler, dünyanın diğer ülkeleri gibi çok sağlam bir temele sahip olmalı. Bu sağlam temel nedir? Çok açık. Uluslararası hukuk, uluslararası deniz hukuku, insan hakları, kadın hakları, karşılıklı saygı ve hoşgörüdür" diye konuştu.

'Yunanistan Türkiye'yi hala destekliyor'

Yunanistan Dışişleri Bakanı, ülkesinin son otuz yıldır, Türkiye'nin bu fikirler bütününe ve AB'ye yakınlaşacağını umduğunu kaydederek, "Yunanistan Türkiye'nin (AB üyeliğine ilişkin) bu arzusunu destekleyen tek ülkedir. Hala Türkiye'yi destekliyor" dedi.

Yunanistan'ın tüm konularda uluslararası hukuk temelinde hareket ettiğini ifade eden Dendias, Türkiye'nin de böyle davranması halinde Yunanistan ve Türkiye'yi bölgede parlak bir geleceğin beklediğini söyledi. Dendias, bunun biraz zaman alabileceğini de sözlerine ekledi.

'Türkiye uluslararası deniz hukukunu kabul etmeli'

Türkiye ve Yunanistan'ın mevcut sorunları farklı yöntemlerle çözmeye çalıştığı için ortak bir çözüme ulaşamadığını savunan Dendias, "Yunanistan ve Türkiye'nin en iyi dostlar olmaması için bir sebep yok. Ancak Türkiye uluslararası hukuk ve uluslararası deniz hukukunu kabul etmeli" diye konuştu.