Yunanistan'dan 2023 çıkışı: Sorunlar sihirli bir şekilde kalkmayacak

Yunanistan'dan 2023 çıkışı: Sorunlar sihirli bir şekilde kalkmayacak
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ülkesinin önde gelen gazetelerinden Kathimerini'ye verdiği demeçte, "Seçimlerin ardından Erdoğan iktidarı değişse bile ikili ilişkilerdeki sorunların sihirli bir şekilde ortadan kalkmayacağını" belirtti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ülkesinin önde gelen gazetelerinden Kathimerini gazetesine röportaj verdi. Son zamanlarda gerginliğin tırmandığı Atina-Ankara hattına dair yorumlar yapan Dendias, Türkiye'de 2023 yılında yapılacak olan seçimlerden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın zaferle çıkmaması durumunda da ikili ilişkilerdeki sorunların sihirli bir şekilde ortadan kalkmayacağını ifade etti.

Dendias buna sebep olarak da "Türkiye siyasetinde sistematik bir şekilde artan aşırı sağ söylemi" işaret etti.

'Cumhurbaşkanı giderse sorun çözülür diyenler kendisini kandırıyor'

İki ülke arasındaki sorunların Erdoğan'ın gitmesiyle çözülmeyeceğini belirten Dendias böyle düşünenlerin kendisini kandırdığını söyledi. Türkiye'de artan aşırı sağ söylemin 2023 seçimleri öncesinde belirginleşen kutuplaşmayla ilgili olduğunu ifade etti. Dendias şöyle devam etti: "Yunanistan-Türkiye ilişkilerindeki sorunun cumhurbaşkanı olduğunu ve o giderse provokasyonların ortadan kalkacağını düşünen herkes kendini kandırıyor. Sorun kişisel değil ve hiçbir zaman da olmadı. Bu milliyetçi yükseliş, ülkemize yakınlık duyan Türk toplumuna da yayılma riski taşıyor. Birkaç yıl önce yaşadığım şey bu değildi. 2019'da İstanbul'a yaptığım özel bir ziyarette Türk vatandaşlarının misafirperverliğini asla unutmayacağım. Görünen duygu değişimine rağmen, Türk halkının büyük bir bölümünün Avrupa'da bir geleceği dört gözle beklediğine inanıyorum. Ancak mevcut koşullar altında ikili ilişkilerde anlamlı bir iyileşmeye yer yok gibi görünüyor."

'Deniz hukukunu ihlalden vazgeçmeli'

Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin iyileşme ihtimali olup olmadığı sorusuna da cevap veren Yunan bakan, "Biz, Ankara ile açık iletişim hatlarının olmasını gerçekten arzuluyoruz. Yapıcı diyalog için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bir çözüm olduğunu ve bunun ulaşılabilir olduğunu düşünüyoruz. Ancak oraya ulaşmak için Türkiye'nin uluslararası hukukun ve Deniz Hukukunun temel ilkelerini ihlal etmekten vazgeçmesi gerekiyor. Abartılı taleplerde bulunmuyoruz. Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Sözleşmesi'ni, NATO Antlaşması'nı imzalayan ve Avrupa Birliği'ne üyelik isteyen tüm devletlerin uyması gereken değer ve ilkelere bağlı kalmasını rica ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Yine de duruma iyimser yaklaşmak istediğini ifade eden Dendias, "Özellikle bu olumsuz bakış açısında iyimser bir düşünceyi paylaşmak istiyorum. Türkiye'deki seçimlerin ardından, seçim sonucu ne olursa olsun, ilişkilerin kademeli olarak iyileşmesini sağlayacak koşulların hakim olmasını umuyorum. Yunanistan ve Türkiye arasındaki ilişkiler her zaman rekabetçi değildi ve olmamalıydı. İki devlet arasındaki uyum dönemlerini ne kadar kısa olursa olsun unutmamalıyız. 1930'larda, Yunanistan başbakanı Eleftherios Venizelos ile Türkiye Cumhurbaşkanı Kemal Atatürk arasında bir Dostluk Antlaşması imzalandığında olduğu gibi" diye konuştu.

Bahçeli'ye hediye edilen haritayı yorumladı

Türkiye ile Yunanistan arasında Ege'deki adalar üzerinden tartışmalar devam ederken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye verilen bir harita Yunanistan'da epey çekmişti. Bahçeli'ye Ülkü Ocakları tarafından bayramın ikinci günü sunulan haritada "Denizlerdeki Misak-ı Millimiz" ibaresi yer alırken, Yunanistan'a ait birçok adanın ve Girit’in Türkiye sınırlarına dahil edildiği görülmüştü. Verdiği röportajda bu haritaya yönelik bir soruyu da yanıtlayan Dendias, "Dışişleri Bakanlığı ve tabii ki başbakan da zaten Bahçeli'nin sözüm ona haritasına resmi bir tepki yayınladı. Farklı koşullar altında, benzer bir olay renkli veya absürd olarak yorumlanabilirdi. Ancak genel atmosfer göz önüne alındığında, böyle bir görüntünün özellikle [Erdoğan'ın] hükümet ortağından gelmesi, endişe verici ve tehlikeli. Ve Yunanistan'a karşı son zamanlarda artan milliyetçi söylemlere uyuyor" dedi.

halktv.com.tr // Dış haberler