Yunanistan'da 79 Kişi Kundakçılıktan Tutuklandı

Yunanistan'da 79 Kişi Kundakçılıktan Tutuklandı
Yunanistan’da, ülkeyi kasıp kavuran orman yangınları nedeniyle polisin 79 kundakçıyı tutukladığı bildirildi. Kundakçıların Atina'nın kuzeybatısındaki Parnitha Dağı'nda yeni yangınlar başlatmak için birkaç girişimde bulunduğunu söyleyen Sivil Savunma Bakanı Vassilis Kikilias kundakçılardan “pisikler” diye söz etti.

AFP'nin haberine göre polis ve Yunan istihbarat servisi EYP olayları soruşturuyor. Hükümet sözcüsü Pavlos Marinakis Yunan kamu yayıncısı ERT'ye yaptığı açıklamada orman yangınlarıyla ilgili 140 tutuklamanın 79'unun kundakçılıkla ilgili olduğunu söyledi.

Yunanistan genelinde yüzlerce itfaiyeci ölümcül orman yangınlarıyla mücadele ediyor. Avrupa Komisyonu üyesi Janez Lenarcic'e göre, Cumartesi günü liman kenti Dedeağaç yakınlarında patlak veren büyük yangın cephesi, AB'nin kayıtlara geçen en büyük yangını oldu.

Bu arada Atina yakınlarındaki Parnitha Dağı'nda, başkente bitişik bir ormanda çıkan yangınlar bir milli parkı tehdit ediyor. Bu hafta başında, Yunanistan'ın kuzeydoğusundaki Evros bölgesi yakınlarında, aralarında çocukların da bulunduğu ve göçmen olduklarına inanılan 19 kişinin cesedi bulunmuştu. Pazartesi günü Boeotia bölgesindeki yangınlarda da bir çoban hayatını kaybetti.

Etiketler :