Yunan Başbakan Türk adasına çıktı!

Yunan Başbakan Türk adasına çıktı!
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, ülkesinin Bağımsızlık Günü kutlamasını Eşek Adası'nda yaptı. Uluslararası anlaşmalara göre Türkiye'ye ait olan ada Yunan işgali altında.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın Türkiye'ye ait Eşek (Agathonisi) Adası ziyareti sırasında yaptığı açıklama krize yol açtı. Çipras, kendisini taşıyan askeri helikopterin Türk jetleri tarafından taciz edildiğini öne sürdü.

Türk jetlerinin "her zaman olduğu gibi Yunan jetleri tarafından püskürtüldüğünü" de iddia eden Çipras, "Türkiye'nin bu gibi gereksiz ihlalleri anlamsızdır. Boşuna yapılan benzin masraflarıdır" dedi.

Çipras, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ülkemizin egemenlik haklarını ve en ücra kösesindeki adalarımızı gereğinde yüzerek de gelir müdafaa etmesini iyi biliriz. Türkiye bunu anlamalıdır."

Çipras Türkiye'ye, "gerginlik ortamı yaratma yerine, Yunanistan'ın arzu ettiği barış, dostluk ve işbirliği yoluna girmesi" çağrısında bulundu.

Türk güvenlik kaynakları, Türk jetlerinin Ege'de herhangi bir taciz girişiminin olmadığını, uçakların mutat görevlerini icra ettiklerini belirtti.

Yunan diplomatik kaynaklar, Türk ve Yunan milli ve dini bayramlarında askeri uçuşlardan kaçınılması ilkesinin Türkiye tarafından yine ihlal edildiği görüşünü savundular.