Yeni Zelanda'dan flaş miting hamlesi: Bakanını yolluyor 

Yeni Zelanda'dan flaş miting hamlesi: Bakanını yolluyor 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün Washington Post'ta yazdığı makalede övdüğü Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, Erdoğan'ın mitinglerinde kullandığı sözler dolayısıyla dışişleri bakanını "sözleri netleştirmek" için göndereceğini duyurdu.

Yeni Zelanda  Başbakanı Jacinda Ardern bugün yaptığı açıklamada kabinesinin Dışişleri Bakanı Winston Peters’ı Türkiye’ye göndereceğini duyurdu.

Sözcü'de yer alan habere göre, Ardern, Christchurch’te yaşanan korkunç saldırı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitinglerde söylediği sözlerle “yüzleşmek” için böyle bir hamle yaptığını açıkladı.

28 yaşındaki terörist Brenton Tarrant’ın saldırısı sonrasında sağlam duruşu ve ülkeyi bir araya getirmesiyle takdir toplayan Ardern, mitinglerde saldırganın Facebook’taki videosunu paylaşmasından rahatsızlık duyduğu belirtildi. Erdoğan’ın saldırgana cezasının verilmemesi durumunda Türkiye’nin devreye girebileceğine dair ifadelerinin ardından Christchurch’te konuşan Ardern, “Dışişleri Bakanımız Peters, acilen durumun netleştirilmesi için Türkiye’ye gidecek. Başbakan Yardımcımız Türkiye’deki yorumlarla yüzleşecek. Oraya olası yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak için yüz yüze görüşmek için gidecek” dedi.

Washington Post gazetesinde barış mesajları veren Erdoğan, mitinglerinde, kendisini dinlemeye gelen vatandaşlara camideki katliamın videosunu izletmiş, “Bunun hesabını sormazsanız aynı bedeli siz de ödersiniz. Biz, bu dünyada yeniden bir Haçlı-Hilal mücadelesi istemiyoruz. Çok merak ediyorsanız gereği de olur!” demişti. Erdoğan, birkaç gün sonra yapılan Çanakkale Zafer anmasında ise, "Dedeleriniz geldiler ve burada olduğumuzu gördüler. Sonra kimileri ayakları üzerinde kimileri tabutla geri döndüler. Şayet aynı niyetle gelecekseniz sizi de bekleriz” sözlerini sarf etmişti. 

 

Etiketler :