Uyuşturucu baronunu yakalama operasyonunda helikopter düştü: 14 ölü

Uyuşturucu baronunu yakalama operasyonunda helikopter düştü: 14 ölü
Meksika donanması, 1985 yılında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) vatandaşı olan bir narkotik polisini öldürmekten suçlu bulunan uyuşturucu baronu Rafael Caro Quintero'yu yakaladı. Yakalama operasyonunda kullanılan helikopterin düşmesiyle 14 askeri personel hayatını kaybetti.

Deniz piyadeleri, uyuşturucu baronu Caro Quintero'yu Meksika'da uyuşturucu ticaretinin kalbinin attığı yerlerden biri olan kuzeybatıdaki Sinaloa eyaletinin uzak bir köşesinde bir tazı ile aradığı sırada, bölgenin daha güneyine inmeye çalışan Black Hawk helikopteri düştü.

Askeri eğitimli 'Max' buldu

Donanma, Quintero'nun Sinaloa'nın Choix belediyesindeki San Simon'da, Max adlı askeri eğitimli dişi tazı tarafından çalılık arazide bulunmasının ardından yakalandığını açıkladı.

ABD'nin baskısı üzerine yakalandı

Meksikalı bir yetkiliye göre, tutuklama, ABD'nin baskısı üzerine ve Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador'un Washington'da ABD Başkanı Joe Biden ile görüştüğü hafta gerçekleşti.

Uçağın düşüş sebebi araştırılacak

Lopez Obrador, Twitter'dan yaptığı açıklamada donanmanın Sinaloa'nın Los Mochis kentinde 14 kişinin ölümüne ve bir kişinin ağır yaralanmasına neden olan helikopter kazasının nedenini araştıracağını söyledi. Obrador, helikopterin uyuşturucu baronunu tutuklayan ekibe destek veren askeri personeli taşıdığını söyledi.

'Son on yılın en önemli yakalamalarından'

Beyaz Saray'ın kıdemli Latin Amerika danışmanı Juan Gonzalez Twitter'da, "Bu çok büyük bir olay" paylaşımında bulundu.

ABD Uyuşturucu ile Mücadele İdaresi'nin (DEA) eski uluslararası operasyon şefi Mike Vigil, "DEA için taşıdığı önem açısından muhtemelen son on yılın en kayda değer yakalamalarından biri" değerlendirmesinde bulundu

'ABD kolluk kuvvetlerine zarar verenin saklanacak yeri yoktur'

ABD Başsavcısı Merrick Garland, Caro Quintero'nun derhal iade edilmesini isteyeceğini, "Amerikan kolluk kuvvetlerini kaçıran, işkence eden ve öldüren hiç kimse için saklanacak yer yoktur. Rafael Caro-Quintero'yu yakalayıp tutukladıkları için Meksikalı yetkililere derin minnettarlık duyuyoruz" sözleriyle ifade etti.

El Chapo'nun kaçtığı cezaevinde tutulacak

Meksikalı savcılar, Caro Quintero'nun iade edilmeden önce Meksika eyaletindeki Altiplano cezaevinde tutulacağını söyledi. Bu cezaevi, eski Sinaloa Karteli ortağı Joaquin "El Chapo" Guzman'ın 2015 yılında kaçtığı cezaevi olarak biliniyor.

'DEA'nın katılımı olmadan böyle bir yakalama düşünülemez'

Meksikalı güvenlik uzmanı Alejandro Hope, tutuklamanın, güvenlik konusunda son dönemde yaşanan çatışmalara rağmen ABD ve Meksika arasında önemli bir işbirliğine işaret ettiğini belirterek, "DEA'nın katılımı olmadan bu tür bir yakalama düşünülemez" ifadelerini kullandı.

ABD ve Meksika arasındaki gerilimin azalması bekleniyor

Meksika'nın Caro Quintero'yu hapisten çıkmadan önce ABD'ye iade etmek istememesi iki ülke arasında bir gerilim yaratmıştı. ABD'li bir yetkili, Washington'un Quintero'nun iadesi konusunda çok istekli olduğunu söyledi.

Eski DEA yetkilisi Vigil, "Bu sayede ABD ile Meksika arasında uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele konusunda yıpranan ilişkilerin düzelmeye başlayacağını umuyoruz" dedi.

Caro Quintero kimdir?

Caro Quintero, 1980'lerde Latin Amerika'nın en güçlü uyuşturucu kaçakçılığı çetelerinden biri olan Guadalajara Karteli'nin kurucularından biri olarak öne çıkmış ve ABD'li yetkililerin en gözde hedefleri arasında yer almıştı.

69 yaşındaki Caro Quintero artık uluslararası uyuşturucu kaçakçılığında önemli bir aktör olarak görülmese de yakalanmasının sembolik etkisi büyük bir önem taşıyor.

halktv.com.tr // DIŞ HABERLER