Ukrayna ve Moldova'da AB coşkusu: Adaylık statüsüne tepkiler

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderlerinin Ukrayna ve Moldova'ya "aday ülke" statüsü vermesi sözkonusu ülkelerde büyük yankı uyandırdı. Ukrayna ve Moldova'da coşkuyla karşılanan karar için "tarihi karar" ve "zafer" yorumları yapıldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Haziran 2022 11:27
Ukrayna ve Moldova'da AB coşkusu: Adaylık statüsüne tepkiler

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderlerinin, Ukrayna'ya "aday ülke" statüsü vermesini bir "zafer" olarak değerlendirdi. Moldova Cumhurbaşkanı Maya Sandu da sözkonusu kararı, "tarihi" olarak nitelendirdi.

'30 yıl bekledik'

Zelenski, Ukrayna'ya "aday ülke" statüsü verilmesi kararına ilişkin Instagram hesabından paylaştığı görüntülü mesajında, "Bu bir zaferdir. 120 gün, 30 yıl bekledik" ifadelerini kullandı. Ülkesinin geleceğinin AB'de olduğunu belirten Zelenski, "Bu, Ukrayna ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerde benzersiz ve tarihi bir andır. Ukrayna'nın geleceği AB'de" dedi.


Ülkesinin Rusya'ya karşı savaştığını hatırlatan Zelenski, bir yandan zaferi elde etmek, diğer yandan AB üyesi olmak için durmadan çalışacaklarını kaydederek "Ama kesinlikle kazanacağız" diye konuştu. Öte yandan AB liderlerinin Brüksel'deki zirve toplantısına video konferans yoluyla hitap eden Zelenski, Ukrayna'yı destekleyen tüm liderlere teşekkür etti.

Sözkonusu kararın, bugün Rusya'ya karşı kendini savunan Ukrayna'ya destek vermek anlamına geldiğini söyleyen Zelenski, "Devletimizin 30 yıllık bağımsızlığı için Ukrayna için en önemli kararlardan biri ancak bu karar sadece Ukrayna için geçerli değil. Bu, Avrupa'yı güçlendirmeye yönelik" ifadelerini kullandı.

Zelenski öte yandan sabah saatlerinde paylaştığı videoya "Ukrayna bir geçiş bölgesi değil, Orklar ve elfler araısndaki bir bölge değil, Batı ve Rusya arasındaki tampon bölge değil. Ukrayna, Avrupa Birliği adayı!" notunu düşerek ülkesinin 27 AB ülkesinin gelecekteki ortağı olduğunu ifade etti.

Sandu: Tarihi bir karar

Moldova Cumhurbaşkanı Maya Sandu, Avrupa Birliği'nin (AB) Moldova'ya "aday ülke" statüsü vermesi yönündeki kararının "tarihi" olduğunu belirtti. Sandu, Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, "Moldova için tarihi bir gün. AB bize aday ülke statüsünü verdi. Moldovalılara refah ve imkan, ülkeye de düzen getirecek AB yolundayız. Zor bir yol bizi bekliyor. Bu yol çok çalışmamızı ve gayret etmememizi gerektirecek. Vatandaşlarımıza daha iyi bir gelecek sağlamak için bu yolda birlikte yürümeye hazırız. Moldova'nın AB'de geleceği var" ifadelerini kullandı.

Moldova Dışişleri ve Avrupa Entegrasyonu Bakanı Niku Popesku da ülkesinin AB yolunda "sabırlı" olması gerektiğini vurgulayarak, "Ülkemizin reform edilmesi konusunda yapılacak çok iş var" ifadesini kullandı.

Ne olmuştu?

AB ülkelerinin liderleri, bugün Ukrayna ve Moldova'ya "aday ülke" statüsü verilmesini kararlaştırmıştı. Karar, AB liderlerinin Brüksel'deki zirve toplantısı devam ederken açıklanmıştı.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, sosyal medyadaki Ukraynaca ve Rumence açıklamasında, kararı "tarihi" şeklinde nitelendirmişti. "Bugünkü karar AB yolunda çok önemli bir adımı ifade ediyor" diyen Michel, Ukrayna ve Moldova halklarını tebrik etmişti.

Gürcistan için ise Avrupa perspektifi sunuldu ve kriterleri karşılaması kaydıyla durumunun daha sonra yeniden değerlendirilmesine karar verilmişti. Böylece Gürcistan, resmen zikredilmese de "potansiyel" adaylar arasında yerini aldı.