Ukrayna: İstihkam köprüsü imha edilerek Rus geçişi engellendi

Ukrayna'nın Harkov yakınlarında yer alan nehirde istihkam köprüsünü imha ederek Rusya zırhlılarının geçişine engel oldukları açıklandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Mayıs 2022 12:32
Ukrayna: İstihkam köprüsü imha edilerek Rus geçişi engellendi

Ukrayna güçleri istihkam köprüsünü imha ederek Rusya zırhlılarının Donbas bölgesindeki nehri geçmelerini engellediklerini açıkladı. Ukrayna silahlı kuvvetleri tarafından cuma günü servis edilen videoda Rusya donanmasına ait unsurların yandığı görülüyor.

Reuters muhabirlerinin edindiği bilgilere göre Ukrayna, Harkov şehrinin 40 kilometre doğusunda bulunan Siverskiy Donets nehri civarını kontrol altına aldı.

Ukrayna Hava Kuvvetleri tarafından servis edilen görüntülerde Rusya'ya ait askeri araçların yandığı ve istihkam köprüsünün bir kısmının da suya battığı görülüyor. Görüntülerde askeri araç ve tankların da zarar gördüğü ifade edildi.

Rusya Slovyansk'a doğru atılım yapmaya çalışıyor

İngiltere Savunma Bakanlığı ise konuya ilişkin bir açıklama yayınlayarak, "Ukrayna'nın başarılı hamlesiyle Rusya'nın manevra kabiliyetini kaybettiğini" bildirdi.

İngiliz savunma bakanlığı, Rusya'nın Harkov'un güneyinde, Izium ve Severodonetsk yakınlarında önemli askeri efor harcadığını ve Slovyansk ve Kramatorsk'a doğru bir atılım yapmaya çalıştığını söyledi.