Ukrayna: Yılan adası açıklarında Rus gemisi vuruldu

Ukrayna tarafından yapılan açıklamada Karadeniz’deki Yılan Adası yakınlarında bir Rus donanma lojistik gemisinin vurulduğu açıklandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Mayıs 2022 10:35
Ukrayna: Yılan adası açıklarında Rus gemisi vuruldu

Ukrayna’nın Odesa şehrinin askeri yönetim sözcüsü Serhiy Bratçuk, "Denizcilerimiz sayesinde, Rus filosundaki en yeni destek gemilerinden biri olan ‘Vsevolod Bobrov’ alev aldı" dedi.

Savunma uzmanları, Karadeniz’in batısının kontrol altına alınması için Yılan Adası etrafında son günlerde çatışmaların arttığını bildirdi.

Görüntüleri Maxar paylaştı

ABD merkezli Maxar isimli şirket, Ukrayna’nın Romanya ile olan deniz sınırına yakın olan Yılan Adası etrafında Rus Serna sınıfı çıkarma gemisine yapılan füze saldırısını gösteren fotoğrafları yayınladı. Maxar daha önce de Kiev'e yaklaşan 64 kilometrelik Rus askeri konvoyunun görüntülerini yayınlamıştı.

Kiev’de Azovstal protestosu

Öte yandan Ukrayna'nın başketni Kiev'de Mariupol kentindeki Azovstal demir-çelik fabrikasında kalan askerlerin yakınları bir protesto gösterisi düzenledi. Göstericileri yakınları için "Neden kimse onlara yardım etmiyor" ifadelerini kullandı.

Amerika'nın Sesi'nde yer alan habere göre, Ukrayna hükümeti ise Azovstal'daki askerleri kurtarmak için çabaların sürdüğünü yineliyor.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşçuk, "Tahliyeler için yeni bir müzakere sürecine başladık. Ağır yaralılara öncelik vereceğiz" dedi.

Bağımsızlığını tek taraflı ilan ettikten sonra Şubat sonunda Rusya tarafından tanınan Donestk Halk Cumhuriyeti'nin yetkilileri Azovstal'da "ABD, Fransa ve İngiltere'den üst düzet yetkililerin olabileceğini" açıklamıştı.