Trump'tan İran'a tehdit: 52 rehineyi temsilen, 52 hedef vururuz

Trump'tan İran'a tehdit: 52 rehineyi temsilen, 52 hedef vururuz
ABD Başkanı Donald Trump, İranlı komutan Kasım Süleymani'nin Irak'ta öldürülmesi ardından bölgede tırmanan gerilime bir tehdit daha ekledi. Trump, İran'ın saldırısı durumunda 52 rehineyi temsilen, 52 hedef belirlediklerini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, İran'ın olası bir ABD vatandaşlarına saldırısı durumunda 52 rehineyi temsilen 52 İran hedefini vuracaklarını belirtti.

İran Devrim Muhafızlarının Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin ABD tarafından düzenlenen hava saldırısında suikaste uğraması sonra bölgede tırmanan gerilime ABD Başkanı Donald Trump'ın bir tehdidi daha eklendi. Trump, İran'ın ABD vatandaşlarına ve hedeflerine saldırması durumunda hızlıca harşılık verileceğini belirtti.

Twitter üzerinden yaptığı açıklamada İran'ın hâlihazırda ABD büyükelçiliğine saldırdığını belirten Trump, "Eğer İran herhangi bir Amerikalı veya Amerikan hedefine saldırırsa, yıllar önce İran tarafından rehin alınan 52 kişiyi temsilen, İran ve İran kültürü için önemli olan 52 hedef belirledik. Bu hedefleri vurmamız çok hızlı ve sert olur. ABD daha fazla tehdit istemiyor" ifadelerini kullandı.

52 rehine nedir?

İran'da 1979'da gerçekleşen İran İslam Devriminden hemen sonra ülkeden kaçan Şah Rıza Pevlevi'nin ABD tarafından tedavi gerekçesiyle kabul edilmesinin ardından 4 Kasım 1979'da bir grup İranlı öğrenci ABD'nin Tahran Büyükelçiliğini bastı. Öğrencilerin burada 52 ABD vatandaşını rehin alması ile başlayan kriz tam 444 gün sürdü. 20 Ocak 1981'de rehin alınan ABD'lilerin serbest bırakılmasıyla son bulan diplomatik kriz, dünya tarihinin en uzun süreli diplomatik rehine krizi olarak kabul ediliyor.

İlgili Haberler
Etiketler :