Trump, temizlik için dezenfektanlar vücuda enjekte edilebilir dedi: Bilim insanlarından sert tepki geldi

Küresel tehdit olmayı sürdüren coronavirüs (Covid-19) salgınında merkez üssü haline gelen ABD'de salgın nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin sayısı 50 bini geçti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Nisan 2020 15:38
Trump, temizlik için dezenfektanlar vücuda enjekte edilebilir dedi: Bilim insanlarından sert tepki geldi

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan coronavirüs nedeniyle ABD'de hayatını kaybeden kişilerin sayısı son 24 saatte 2 bin 562 artarak 50 bin 243'e yükseldi. Son 24 saatte ülke genelinde virüs tespit edilen kişilerin sayısı ise 37 bin 617 artarak 886 bin 709'a ulaştı.

Trump insanlara dezenfektan enjekte edilmesini önerdi

ABD Başbakanı Donald Trump, koronavirüsle mücadele için insanlara doğrudan dezenfektan enjekte edilmesinin mümkün olup olmadığının araştırılmasını önerdi. Beyaz Saray'da Perşembe akşamı düzenlenen basın toplantısında hükümete danışmanlık yapan bir uzman, dezenfektanların yeni tip coronavirüsü kapı kolu gibi metal yüzeylerde hızla öldürdüğü bilgisini verdi. Bunun üzerine Trump, "Bizim de böyle bir şey yapabilmemizin bir yolu var mı, (vücuda) enjekte etmek veya neredeyse temizlik yapmak... bunu incelemek ilginç olurdu" dedi. Uzmanın, direkt güneş ışığına maruz kalan virüsün etkisini kısa sürede yitirdiğini söylemesi üzerine de Trump, tedavide ultraviyole ışınların veya çok güçlü ışınların kullanılabileceğine işaret ederek, bunun araştırabileceğini söyledi.

"Güneşte hızlı ölür"

ABD Başkanı Trump, sıcağın ve güneşin coronavirüsü hızlı ölebileceğini belirtti ve İç Güvenlik Bakanlığı'ndan bir yetkili virüsün güneş ışığında daha hızlı öldüğünü gösteren yeni bir çalışma ortaya koydu. Çalışmada aynı zamanda yüksek nemin de virüsü daha hızlı öldürdüğüne dikkat çekildi.

Bilim insanlarından sert tepki: Sonuçlar ölümcül olur

Fakat ABD Başkanı Trump’ın vücuda enjekte etme fikir büyük bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Birçok bilim insanı ve doktor, Trump’ın önerisinin ölümcül sonuçları olacağını söyledi.

Göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Vin Gupta NBC News’e çıkarak Trump’ı eleştirdi. Dr. Vin Gupta, “Bir tür dezenfektan ürününü vücuda enjekte etmeyi önermek sorumsuzluk ve çok tehlikeli. Bu yöntem yaşamına son vermek isteyenlerin denediği bir uygulama” ifadesini kullandı.

Charleston’da doktor olarak çalışan Kashif Mahmood da, “Bir doktor olarak vücuda dezenfektan enjekte edilmesini, ciğerlere enjekte edilmesini ya da morötesi radyasyona maruz kalınmasını tavsiye etmiyorum. Trump’tan tıbbi tavsiye almayın” dedi.

Zuckerberg San Francisco Genel Hastanesi’nde göğüs hastalıkları uzmanı olarak çalışan John Balmes, da dezenfektan ürünlerin doğrudan koklanmasının ciddi sağlık sorunlarına sebep olacağını söyledi.