Halk TV Canlı Yayın
Tecavüz davası, bakanın istifasını getirdi
Boris Johnson'un kabinesinde bulunan Galler Bakanı Alun Cairns, tecavüz davasını sabote ettiği iddiaları üzerine istifa mektubunu sundu. Mektupta, aklanacağından emin olduğunu kaydetti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın kabinesi üyelerinden Galler Bakanı Alun Cairns, seçim kampanyasının ilk resmi gününde istifasını sundu. İstifa mektubunda aklanacağından emin olduğunu kaydeden Cairns, ancak iddiaların hassasiyeti nedeniyle görevi bırakma kararı aldığını belirtti.

Kanıtların farkında olmadığını iddia etmişti

Cairns, geçen hafta, yardımcısının verdiği ve geçen yılın nisan ayındaki bir tecavüz davasının düşmesine yol açan kanıtlarının farkında olmadığını iddia etmişti. Ancak BBC bu hafta, Cairns’e Ağustos 2018’de konuyla ilgili olarak elektronik posta gönderildiğini, buna rağmen bakanın bu kişinin Galler meclisi adaylığını desteklediği ortaya çıkarmıştı. Ülkede muhalefetin görevi bırakmaya çağırdığı Cairns, “yüzsüzce yalan söylemekle” suçlanmıştı.

12 Aralık'ta erken seçim

İngiltere’de hükümet, parlamentonun Brexit’te anlaşamaması üzerine erken seçime gidilmesini istemişti. Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin de desteğiyle 12 Aralık’ta erken seçim kararı alınmıştı. Parlamentonun bugün feshedilmesiyle de seçim kampanyası başlamıştı.

AA