Tacikistan'da Başörtüsü Yasağı: Kadınlar Hastaneye Alınmadı

Tacikistan'da hastane personelinin başörtülü kadınları kabul etmemesi sosyal medyada büyük tepki topladı. Görüntülerde hastaneye girmek isteyen kadınların başörtüsüne müdahale edilerek takılma şeklinin değiştirildiği görülüyor.

Tacikistan'da hastane personelinin başörtülü kadınları hastaneye almadığı anlar sosyal medyada büyük tepki topladı. Görüntülerde personelin kadınlara müdahale ettiği ve başörtülerinin takılma şeklini değiştirdiği görülüyor.

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da, hastaneye başörtüsüyle girmeye çalışan kadınların engellendiği anlar kameralara yansıdı.

Yaşanan olayın ardından Tacikistan'da inanç ve kılık kıyafet özgürlüğü kısıtlamaları bir kez daha gündeme geldi.

YASAKLAR İLK OLARAK 2007'DE BAŞLAMIŞTI

İlk önce kamu kuruluşları ve okullarda yasaklanan başörtüsü ve tesettür daha sonra Tacikistan'da tamamen yasaklanmıştı.

Çıkarılan yasa ile başörtüsü takılması, ithal edilmesi, satılması ve reklamıyla ilgili yasakları ihlal edenlere para cezası verileceği açıklanmıştı.

Tacikistan'da başörtüsüne yönelik kısıtlama 2007'de başlamış, bazı giyim tarzları eğitim kurumlarında yasaklanmış, daha sonra giyim ve kuşam ile ilgili bu kural tüm kamu kurumlarını kapsayacak şekilde genişletilmişti. Tacikistan sakal uzatmayı da gayri resmi olarak yasaklamış ve binlerce kişinin sakallarının polis tarafından zorla tıraş edildiği açıklanmıştı.