Süveyş Kanalı'nda karaya oturan geminin sahibi özür diledi: Günlük zarar 10 milyar dolara yaklaştı

Süveyş Kanalı'nda karaya oturan geminin sahibi özür diledi: Günlük zarar 10 milyar dolara yaklaştı

Süveyş Kanalı'nda karaya oturan "The Ever Given" isimli yük gemisi nedeniyle günlük zarar 10 milyar dolara yaklaştı. Trafikteki aksama nedeniyle petrol fiyatlarında da artış bekleniyor. Geminin sahibi, kaza nedeniyle diğer operatörlerden özür diledi.

"The Ever Given" isimli yük gemisinin sahibi Shoei Kisen, geminin Mısır'daki Süveyş Kanalı'nda karaya oturması sonucu, sefer aksamasından doğrudan etkilenen gemilerin operatörlerinden özür diledi.

Geminin yeniden yüzdürülmesine yönelik girişimlerin "zorluklarla karşılaştığını" kabul eden Japon firma, yerel otoriteler ile geminin operatörü firmanın iş birliği halinde tüm çabanın gösterileceğini bildirdi.

Shoe Kisen'in sahibi olduğu ve Tayvanlı "Evergreen" firmasınca işletilen 400 metre uzunluğundaki yük gemisi 24 Mart'ta kanal yolunda yakalandığı kum fırtınası sonrası rotadan çıkıp, kıyıya çarparak her iki yönden kanalda sıkıştı.

Kamu yayıncısı NHK'nın haberine göre çok sayıda çekici römorkör ile hafriyat makinası, geminin oturduğu bölgeden hareket ettirilerek yeniden seyrine dönmesi için çaba gösteriyor.

Günlük zarar 10 milyar dolara yaklaştı 

BBC Türkçe'ye açıklama yapan petrol analiz firması Vortexa'ya göre 13 milyon varil ham petrol taşıyan on tanker bu durumdan ciddi şekilde etkilenecek. Akabinde petrolün Avrupa'ya yolculuğu 15 gün gecikecek. Bu yüzden petrol fiyatları da yükselecek.

Ayrıca günlük yaklaşık 9,6 milyar dolar değerinde zarar oluştu. Axi stratejisti Stephen Innes “Ya kanal için kuyruğa girmek ya da Afrika'nın etrafında dolaşmak gerek. Ekstra yolculuk süresi mevcut boru hatlarındaki stoku azaltacak” dedi.

Geminin kanalı kapatmasından bir gün sonra fiyatlara yüzde 7 zam geldi.

whatsapp-image-2021-03-26-at-10-33-39.jpeg

Dünya gemi trafiğini canlı olarak yayınlayan MarineTraffic sitesinde kaza nedeniyle Süveyş Kanalı çevresinde yaşanan yoğunluk net bir şekilde görülüyor. Akdeniz ve Kızıldeniz'de bekleyen gemiler kanalın açılmasını bekliyor. Ancak her iki taraftan kanala sıkışan geminin kaldırılmasının haftalar süreceği belirtiliyor. Geminin kurtarılması için sıkıştığı bölgedeki toprak kazılıyor ve yükünün hafifletilmesi planlanıyor.  Süveyş Kanalı, "The Ever Given" gibi çok büyük gemilerin geçebilmesi için 2015 yılında genişletilmişti. 

Çin'den Hollanda'ya gidiyordu 

Japonya'nın en büyük tersanelerinden kabul edilen Ehime eyaletindeki Imabari Shipbuilding tarafından 2018'de üretilen "The Ever Given" gemisinin Çin'den yola çıkarak Hollanda'ya gitmekte olduğu öğrenilmişti.

Her yıl yaklaşık 18 bin geminin geçtiği, Asya ve Avrupa arasında ticari gemilerin en önemli güzergahlarından Süveyş Kanalı, dünyanın en önemli su yollarından biri olarak gösteriliyor.

AA