Suriye Dışişleri Bakanı: Dönmek isteyen tüm mülteciler için kapılarımız açık

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, ülkesinin kapılarının mültecilerin güvenli dönüşü için ardına kadar açık olduğunu söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Eylül 2021 12:05
Suriye Dışişleri Bakanı: Dönmek isteyen tüm mülteciler için kapılarımız açık

Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, New York'ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na yaptığı konuşmada, "Suriye'nin kapılarının tüm mültecilerin ülkelerine güvenli ve gönüllü olarak geri dönmeleri için ardına kadar açık olduğunu açıkça belirttik" dedi.

Batılı ülkelerin Suriyelilerin durumundan istifade ettiğini iddia eden Mikdad, "Bazıları, insani amaçlarla veya Suriyelilerin çıkarlarıyla hiçbir ilgisi olmayan bir gündeme hizmet etmek için onların acılarından yararlanmaya devam ediyor" dedi.

Af Örgütü: Ülkeye dönen birçok Suriyeli tutuklandı, işkenceye maruz kaldı

Euronews'in aktardığına göre, Ancak bu ayın başında Uluslararası Af Örgütü yayınladığı bir raporda, ülkeye dönen çok sayıda Suriyeli mültecinin, tutuklandığına, ortadan kaybolduğunu ve işkenceye maruz kaldığına aktardı.

Konuşmasında, "Türk ve Amerikan askerlerini Suriye'den çıkaracağız" diyen Mikdad, geçtiğimiz hafta Sputnik'e konuşmuş ve Şam'ın Türkiye'nin Suriye'deki varlığını bir işgal eylemi olarak gördüğünü, Ankara'nın güçlerini derhal geri çekmesini istediğini söylemişti.

Son birkaç hafta içinde hükümet birliklerinin saldırılarını yoğunlaştırdığı İdlib, Suriyeli muhaliflerin son büyük kalesi olmaya devam ediyor.