Sudan'da OHAL ilan eden komutan: Darbe yapmadık, devrimi düzelttik

Sudan'da olağanüstü hal (OHAL) ilan eden ve hükümeti fesheden ordu komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, askerin eylemlerinin darbe olmadığını savundu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Ekim 2021 10:16
Sudan'da OHAL ilan eden komutan: Darbe yapmadık, devrimi düzelttik

Burhan yaptığı açıklamada, Başbakan Abdullah Hamduk'un kişisel çıkarı olmadan ülkesinin menfaati için çalıştığını ve devletin karşı karşıya olduğu tehlikeler konusunda uyarılarda bulunduğunu söyledi.

Ordunun son icraatlarının yerinde olduğunu savunan Burhan, "Yaptığımız askeri bir darbe değil devrimin gidişatını düzeltmektir. Halkın özgürlük, barış ve adalet taleplerine karşılık vermek istedik. Başka bir düşüncemiz yok. Ülke tehlikeli bir dönemeçte belki de uçurumun eşiğindeydi" ifadesini kullandı.

'Durum çıkmaza girdi'

Burhan durumun çıkmaza girdiğini ifade ederek, "Orduya karşı bir düşmanlığın varlığını hissettik. Siyasi güçler askerin girişimlerini reddettiği için bir uzlaşıya varamadık. Durum, çıkmaza girdi. Bu durum ordu içinde rahatsızlığa neden oldu. Ülkede kontrolün elden çıkabileceğe dair endişeler vardı. Bir maceraperestin çıkıp da tüm çabalarımızı boşa çıkaracağından korktuk. Ülkeyi korumak ordunun görevi. Bu yüzden bu kararları aldık" ifadelerini kullandı.

Krizden tek çıkış yolunun birlik ve beraberlik olduğunu ifade eden Burhan, krizin çözümü için Hamduk'a üç seçenek sunduklarını, ABD'nin Afrika Boynuzu Özel Temsilcisi Jeffrey Feltman ile de ordu ve siyasi güçler arasındaki krizin çözümünü görüştüklerini belirtti.

OHAL'in geçici olduğunu ve halkın yaşantısını kısıtlamayı hedeflemediğini vurgulayan Sudan ordu komutanı, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Başsavcılık gibi adli tüm kurumların oluşumlarını en kısa sürede tamamlamayı vadetti.

Öte yandan Burhan'ın açıklamalarına karşılık Başbakan Hamduk'un ofisinden açıklama yapıldı. Açıklamada, "Sudanlılar ve dünya, darbenin başının yaptığının devrimi korumak olduğu iddialarına kanmayacak" ifadesine yer verildi.

Gösteriler devam ediyor

Sudan ordusunun hükümeti feshederek başbakan dahil çok sayıda üst düzey siyasetçiyi gözaltına almasına tepkiler 3'üncü günde de devam ediyor.

adsiz-tasarim-2021-10-27t101330-809.png

Yönetimin sivillere devredilmesini isteyen göstericiler, başkent Hartum'da lastik yakarak bazı yolları trafiğe kapattı.

adsiz-tasarim-2021-10-27t101352-442.png

KAYNAK: Anadolu Ajansı