Stoltenberg: Rusya ve NATO arasında savaş olabilir

Stoltenberg: Rusya ve NATO arasında savaş olabilir
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Zirvesi’nin ardından basın toplantısı düzenledi. Stoltenberg konuşmasında, Rusya ve NATO arasında bir savaş çıkabileceği ihtimali üzerinde durdu.

İspanya'nın ev sahipliğinde Madrid'de yapılan NATO Zirvesi'nin sonunda basın toplantısı düzenleyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya davet edilmesi kararını burada aldık. Resmi imza, dışişleri bakanları ile gelecek salı günü atılacak" dedi.

NATO'nun Ukrayna'ya desteğinin güçlenerek devam ettiğini, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyelik süreçleriyle ilgili Rusya'nın atacağı adımlara karşı her türlü değişime hazır olduklarını kaydeden Stoltenberg, "Ukrayna'da gördüklerimiz Rusya'nın tam olarak bu savaşa yoğunlaşmış durumda olduğunu gösteriyor. Bu mesajı not aldık" diye konuştu.

'Savaş olabilir'

"Rusya ile NATO arasında bir savaş olabileceğini, bunun yıkıcı ve çok daha kötü sonuçları olabileceğini biliyoruz" diyen NATO Genel Sekreteri, şu anda sadece Ukrayna özelinde de olsa Avrupa'da 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana görülmemiş bir kriz ve savaş olduğunu, bunun daha da kötüleşebileceğini söyledi.

Stoltenberg, "Son 10 yılın en büyük küresel kriziyle karşı karşıyayız. NATO olarak çatışmaları önlemeye, barışı garanti etmeye, vatandaşların güvenliğini sağlamaya çalışıyoruz. Hedef, caydırıcılık yoluyla savaşı engellemek" ifadesini kullandı.

NATO Genel Sekreteri, caydırıcılıktan bahsederken NATO'da, İsveç ve Finlandiya'yı İttifak'a dahil etme adımının atılması ardından Ukrayna'ya daha fazla silah yardımı yapılacağı ifade edilmişti. Öte yandan ABD, İttifak'ın Avrupa'daki kuvvetlerine takviye destek göndereceğini duyurmuştu. Buna göre ABD, İngiltere’ye ek 2 filo F-35 savaş uçağı konuşlandıracak olan ABD, İspanya’ya 2 fırkateyn daha yollayacak. Polonya’da kalıcı bir karargâh kurulacak.

'Türkiye önemli bir rol oynuyor'

Küresel boyutta gıda krizi yaşandığını, gıda fiyatlarının tarihi rekorlar kırdığını, Ukrayna'daki tahıl ürünlerinin deniz ve kara yoluyla çıkarılması için görüşmelerin devam ettiğini kaydeden Stoltenberg, "Tahıl ürünlerinin Ukrayna'dan çıkarılmasında Türkiye çok önemli bir rol oynuyor" açıklamasında bulundu.

Stoltenberg, Irak'taki NATO misyonunun terör örgütü IŞİD'ın dönüşünü engellemek olduğunu, NATO olarak ilk defa Moritanya için güvenlik yardımı yapma kararı aldıklarını, terörizmle mücadelede kararlılık, dayanışma ve istihbarat paylaşımıyla ilerleme kaydettiklerini vurguladı.