Sri Lanka'nın kaçak başkanı yer değiştirdi

Sri Lanka'nın kaçak başkanı yer değiştirdi
Kendi tarihinin en büyük ekonomik ve siyasi buhranıyla çalkalanan Sri Lanka'nın kaçak devlet başkanı Gotabaya Rajapaksa'nin Maldivler'den başka bir yere geçtiği öğrenildi.

Sri Lanka'da büyüyen ekonomik kriz ve önüne geçilemeyen siyasi buhran ardından halk ayaklanmasında resmi konutu vatandaşlar tarafından basılmadan hemen önce bulunduğu yerden ayrılan ve Maldivler'e gittiği öğrenilen Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa yine yer değiştirdi.

Dün sabah saatlerinde ülkesinden kaçarak Maldivler'e gittiği öğrenilen Rajapaksa'nın oradan da Singapur'a geçtiği ifade edildi. AFP'ye konuşan bir hükümet yetkilisi, Rajapaksa'nın Maldivler'den Singapur'a geçtiğini doğruladı.

Ülkede dün, Devlet Başkanının ülkeyi terk etmesi ardından olağanüstü hal ilan edilmişti.

Ne olmuştu?

Protestocular, Devlet Başkanı Rajapaksa'nın resmi konutu ve ofisinin bulunduğu yerleşke çevresindeki barikatları aşarak konut ve ofise girmişti. Yerleşkeye girilmesinin ardından Rajapaksa'nın oradan ayrıldığı ve güvenli bir yere götürüldüğü ileri sürülmüştü. Devlet Başkanı Rajapaksa'nın 13 Temmuz'da istifayı kabul ettiği bildirilmişti. Sri Lanka'da halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının ardından mart sonunda protestolarını yoğunlaştırmıştı.

Sri Lanka Başbakanlık Ofisi'nin çevresinde 9 Mayıs'ta toplanan göstericiler ile hükümet yanlıları arasında arbede yaşanmış, başkent Kolombo'da askeri birlikler göreve çağrılmıştı. Şiddet olayları sonrası ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve hükûmet, protestolar sırasında kamu malına veya başkalarına zarar veren herkese ateş açılması talimatını vermişti. Ülke çapına yayılan protestolarda aralarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetti, en az 250 kişi yaralandı.