Sri Lanka darmadağın: Göstericiler Başbakanın kapısına dayandı

Sri Lanka darmadağın: Göstericiler Başbakanın kapısına dayandı
Protestoların ardından istifa etmesi beklenen Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa ülkeyi terk etti. Rajapaksa’nın kardeşi eski Maliye Bakanı Basil Rajapaksa da ülkeden ayrıldı. AFP haber ajansına bilgi veren bir yetkili Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa'nın Maldivler'e indiğini söyledi. Öte yandan göstericilerin yeniden Başbakanlık ofisinin kapısına dayandığı ifade edildi.

Tarihinin en büyük ekonomik ve siyasi buhranını yaşayan Sri Lanka'da halk, başkanlık sarayına girdi, devlet başkanının istifasını istedi. İstifa etmesi beklenen devlet başkanı Gotabaya Rajapaksa ise ülkeden kaçtı. Aynı şekilde Rajapaksa’nın yanı sıra kardeşi eski Maliye Bakanı Basil Rajapaksa'nın da ülkeyi terk ettiği bildirildi.

Protestocular Başbakanlık ofisini bastı

BBC'nin aktardığına göre, protestocular başkent Kolombo'da yer alan Başbakanlık ofisinin kapılarını kırarak kompleksin olduğu alana akın etti. Başbakan Ranil Wickremesinghe'nin baskın sırasında Başbakanlık ofisinde bulunmadığı ve tehlikede olmadığı bildirildi. Protestocuların Başbakan'ın konutunu ateşe vermesinden bu yana Wickremesinghe'nin gizlendiği kaydedildi.

Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa'nın ülkeyi terk ettiği dün doğrulanırken, öfkeli protestocular Wickremesinghe'ye de istifa çağrısında bulunuyor. Başbakan Wickremesinghe'nin nerede olduğu bilinmemesine rağmen, Başbakanlık ofisi aracılığıyla olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı da dahil olmak üzere kararlar almaya devam ediyor.

İstifa kararını açıklaması beklenen Rajapaksa'nın ülkeyi terk etmesinin ardından, Wickremesinghe'nin Başkan Vekili olarak atandığı belirtilmişti.

Polis müdahale etti

"Devlet Başkanı ülke dışına çıktığından, ülkedeki durumla baş edebilmek için OHAL ilan edilmiştir" açıklaması yapan başbakanlık önünde toplanan binlerce kişi yine hem Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa'nın hem de Başbakan Ranil Wickremesinghe’nin istifasını talep etti. Polis başbakanlık önündeki protestoculara göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Buna rağmen Sri Lanka Devlet Başkanı'nın Maldivler'den Başbakan'ı anayasanın 37.1 maddesine dayanarak Devlet Başkanı Vekili olarak atadığı açıklaması geldi. Meclis Başkanı Mahinda Yapa Abeywardana, "Rajapaksa, ülkede olmaması nedeniyle anayasaya uygun olarak devlet başkanı olarak görev yapmak üzere başbakanı atadığını söyledi" dedi.

Bu açıklama üzerine protestocular başbakanlık ofisini basmaya çalışırken, polisten yine göz yaşartıcı gazla müdahale geldi. Yetkililer, 24 saatten uzun süre boyunca Rajapaksa'nın ülkeyi terk etmesini engellemeye çalıştıklarını bildirdi.

'Maldivler'e indi'

AFP'nin aktardığına göre bilgi veren bir yetkili Devlet Başkanı Rajapaksa'nın Maldivler'e indiğini söyledi.

Olağanüstü hal ilan edildi

Yine AFP'nin aktardığına göre, Devlet Başkanının ülkeyi terk etmesi ardından Sri Lanka'da olağanüstü hal ilan edildiği açıklandı. AFP, sözkonusu bilgiyi ülkenin Başbakanlık ofisine dayandırdı.

Ne olmuştu?

Protestocular, Devlet Başkanı Rajapaksa'nın resmi konutu ve ofisinin bulunduğu yerleşke çevresindeki barikatları aşarak konut ve ofise girmişti. Yerleşkeye girilmesinin ardından Rajapaksa'nın oradan ayrıldığı ve güvenli bir yere götürüldüğü ileri sürülmüştü. Devlet Başkanı Rajapaksa'nın 13 Temmuz'da istifayı kabul ettiği bildirilmişti. Sri Lanka'da halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının ardından mart sonunda protestolarını yoğunlaştırmıştı.

Sri Lanka Başbakanlık Ofisi'nin çevresinde 9 Mayıs'ta toplanan göstericiler ile hükümet yanlıları arasında arbede yaşanmış, başkent Kolombo'da askeri birlikler göreve çağrılmıştı. Şiddet olayları sonrası ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve hükûmet, protestolar sırasında kamu malına veya başkalarına zarar veren herkese ateş açılması talimatını vermişti. Ülke çapına yayılan protestolarda aralarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetti, en az 250 kişi yaralandı.