Sri Lanka diken üstünde: Halkın istemediği Wickremesinghe devlet başkanı seçildi

Sri Lanka diken üstünde: Halkın istemediği Wickremesinghe devlet başkanı seçildi
Büyük bir ekonomik ve siyasi krizle boğuşan Sri Lanka'da ülkenin yeni devlet başkanını belirleyecek oylama başladı.

Ekonomik krizin neden olduğu halk ayaklanması yüzünden ülkeden kaçan Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa'nın istifası sonrası yetkilerini devrettiği Devlet Başkanı Vekili Ranil Wickremesinghe, Sri Lanka'nın yeni devlet başkanı oldu. Parlamentoda yapılan gizli oylama sonrasında ülkenin yeni devlet başkanı seçilen Wickremesinghe'yi halk, Rajapaksa yönetiminin uzantısı olduğu gerekçesiyle istemiyordu. Wickremesinghe'nin yeni devlet başkanı seçilmesinden sonra tansiyonun düşmediği Sri Lanka'da gerilimin yeniden artabileceği beliritiliyor.

İflas bayrağını çekmiş Güney Asya ada ülkesinin meclisinde düzenlenen oylamada, halk ayaklanması çıkmasına neden olan ekonomik krizin sorumlusu olan Rajapaksa'nın "siyasi hanedanının adamı" olarak görülen Wickremesinghe, yeni devlet başkanı seçildi.

Düzenlenen kitlesel protestolarda hem Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa'nın hem de Başbakan Ranil Wickremesinghe'nin istifası istenirken, halkın sarayını basması üzerine ülkeden kaçıp istifasını gönderen Rajapaksa'nın yetkilerini devrettiği Devlet Başkanı Vekili Ranil Wickremesinghe meclis aritmetiği sayesinde koltuğun yeni sahibi oldu.

Halk Wickremesinghe'yi istemiyordu

Halk, Rajapaksa yönetiminin bir uzantısı olacağı endişesi nedeniyle devlet başkanı olarak Wickremesinghe'yi istemiyordu. Oylamadan galibiyetle çıkan Wickremesinghe'nin 2024'e kadar görev yapması bekleniyor.

Sri Lanka'da yaşananlar

Sri Lankalılar, ülkenin içinde bulunduğu mali duruma ve yakıt sıkıntısına yönelik protestolarını mart sonunda artırmıştı. Şiddet olayları sonrası ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve hükümet, protestolar sırasında kamu malına veya başkalarına zarar veren herkese ateş açılması talimatını vermişti. Ekonomik krizin girdabındaki Sri Lanka'da protestocular, 9 Temmuz'da başbakanlık konutuna girip binayı ateşe vermişti. Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa, eşi ve iki korumasıyla 13 Temmuz'da Maldivler'e, bir sonraki gün de Singapur'a gitmişti.

Rajapaksa'nın ülkeyi terk etmesinin ardından Wickremesinghe, geçici devlet başkanlığına getirilmişti. Rajapaksa, 14 Temmuz'da elektronik posta yoluyla istifa mektubunu göndermişti. Sri Lanka genelindeki protestolarda şimdiye kadar aralarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de bulunduğu 9 kişi hayatını kaybetti, en az 250 kişi yaralandı.

Kaynak:AA