Senatörlerden Biden'a mektup: Erdoğan sorumlu tutulmalıdır

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) 10 senatör ABD Başkanı Joe Biden'a mektup yazarak 'Türkiye'deki demokratik çöküşten Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın sorumlu tutulmasını' istedi. Mektupta, Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın devam eden tutukluluğu, HDP'nin kapatılması konusu ve belediyelere atanan kayyumlar gibi bir çok konuya dikkat çekildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Ekim 2021 13:57
Senatörlerden Biden'a mektup: Erdoğan sorumlu tutulmalıdır

Senatörler yazdıkları mektupta, Başkan Joe Biden'ı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan konusunda uyararak, "Türkiye'nin Kürt nüfusunu haklarından mahrum etme, ülkedeki siyasi çoğulculuğu baltalama ve kontrolünü sıkılaştırma" gibi uygulamalar yüzünden sorumlu tutulması gerektiğini bildirdiler.

Türkiye Anayasa Mahkemesi'nin kararı endişe verici

Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörler, HDP'yi kapatma davasına ilişkin endişelerini, "Türkiye Anayasa Mahkemesi’nin, 2021 yılı Haziran ayında, ülkenin üçüncü büyük siyasi partisini feshetme amacıyla Halkların Demokratik Partisi’ne yönelik bir iddianameyi kabul etme kararına ilişkin derin endişeyle yazıyoruz” ifadelerini kullandı.

'Türkiye için ciddi sonuçlar doğuracaktır'

15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından yaşanan olağanüstü hal sürecine (OHAL) de değinen ABD'li senatörler, bu süreçte 5 bin'den fazla HDP'li milletvekili, yönetici ve parti üyesinin gözaltına alındığını belirterek, "2015 yılından bu yana, neredeyse tamamı temelsiz suçlamalar ve iftiralarla, 5 bin'den fazla HDP'li gözaltına aldı" diye kaydettiler.

'AİHM kararı ihlal edildi'

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş davasına yönelik açıklamaların da yer aldığı mektupta, "Kasım 2016'dan beri hapiste olan Selahattin Demirtaş için haklarının ihlal edildiğine hükmeden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve derhal tahliye edilmesi gerektiğini belirten İnsan Hakları Sözleşmesi yasal bağlayıcı olmasına rağmen Türkiye tarafından uygulanmamaktadır. Avrupa Konseyi, Türkiye'yi Demirtaş'ı derhal serbest bırakmaya çağırıyor" denilerek Erdoğan’ın son birkaç yıldır HDP’nin haklarını kısıtlamak için sistematik bir kampanya yürüttüğü ifade edildi.

'Türkiye'de demokrasinin gerilemesini engelleyin'

Biden'ı, AB ile Türkiye'ye yönelik işbirliğine davet eden senatörler, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın HDP'yi dağıtmaya yönelik artan çabalarını şiddetle kınamanızı ve Türkiye’de daha fazla demokratik gerilemeyi önlemek için Avrupa Birliği’nden ortaklarımızla birlikte çalışmanızı istiyoruz” diye belirttiler.

Mektuba Demokrat senatörler Chris Van Hollen, Ron Wyden, Jeff Merkley, Jeanne Shaheen, Cory Booker, Ed Markey ve Sherrod Brown’ın yanı sıra Cumhuriyetçi James Lankford, Thom Tillis ile bağımsız senator Ankus King imza attı.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Soçi dönüşünde ABD Başkanı Joe Biden'ın ulusal güvenlik ekibinde Ortadoğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü olarak görev yapan Brett McGurk'ü işaret ederek, "Malum Amerikalı McGurk denilen bir adam var. Bu adam terör örgütlerinin adeta sevk ve idaresini yapıyor. Putin'e 'Terörle mücadele konusuyla ilgili dayanışmamızı daha da arttırmamız gerekir' dedik. McGurk, teröre destek veren bir isimdir. Bu adam PKK/YPG/PYD'nin adeta yönetmeni durumundadır" ifadelerini kullanmıştı.