Halk TV Canlı Yayın
Sarı Yelekliler yeniden sokakta
Fransa'da sarı yelekliler, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin politikalarını protesto etmek için yeniden sokağa çıktı.

Fransa'da sarı yelekliler, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un perşembe günü taleplerine ilişkin yaptığı açıklamalarına rağmen sokaklara döküldü.

Paris'te 14, Strazburg'da 26 kişi gözaltına alındı. Ülke genelinde düzenlenen gösterilere İçişleri Bakanlığının verilerine göre 23 bin 600 kişi, sarı yeleklilere göre ise 60 bin 132 kişi katıldı.

77.jpg

Macron'un perşembe günü taleplerine ilişkin yaptığı açıklamaları yetersiz bulan sarı yelekliler, gösterilerin 24'üncü haftasında başta başkent Paris olmak üzere birçok şehirde sokaklara döküldü.

Paris'te Montparnasse Meydanı'nda toplanan göstericiler, İtalya Meydanı'na kadar yürüdü. Eyleme aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa Hareketi lideri Jean-Luc Melenchon ve ülkenin en büyük sendikalarından Genel İş Konfederasyonu (CGT) destek verdi.

44.jpg

Diğer bir grup eylemci de TF1 ve BFMTV kanallarının Paris'teki merkezlerinin önünde protesto eylemi yaptı. Göstericiler daha sonra Republique Meydanı'na kadar yürüdü.

Paris Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, başkentteki gösterilerde 14 kişinin gözaltına alındığı, 13 bin 500 kişinin de üst araması ve kimlik kontrolünün yapıldığı bildirildi.

22.jpg

Polis, eylemcilerin Champs-Elysees Caddesi'nde ve 15 Nisan'da çıkan yangında büyük zarar gören Notre Dame Katedrali ve çevresinde gösteri yapmasını yasakladı.

Strazburg'da ise Bordeaux Meydanı'nda gösteri düzenleyen eylemcilerle polis arasında gerginlik yaşandı. Polis, taş ve şişe atan göstericilere biber gazıyla karşılık verdi.

Eylemde 26 kişinin gözaltına alındığı ve birçok kişinin yaralandığı bildirilirken, göstericilerin Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde ve çevresinde gösteri yapmasına ise izin verilmedi.

11.jpg

Lyon, Rouen ve Marsilya gibi kentlerde de eylemler yapıldı.

Ülke çapında düzenlenen gösterilere İçişleri Bakanlığının verilerine göre 23 bin 600, sarı yeleklilere göre ise 60 bin 132 kişi katıldı.