Şanghay'ın bitmeyen karantinası: Telefon kulübesinde yaşadı

Covid-19'un yayılmasını önlemek amacıyla geçen ay 26 milyon insanın karantinaya alındığı Şanghay'da evi olmayan bir kadın telefon kulübesinde yaşamak zorunda kaldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Mayıs 2022 14:15
Şanghay'ın bitmeyen karantinası: Telefon kulübesinde yaşadı

Ellili yaşlarda göçmen bir işçi kadın, geçen ay Şanghay yetkililerinin karantina kararı sonucunda köpeği ile birlikte bir telefon kulübesinde yaşamak zorunda kaldı. Olay, Çin medyasına yansıyan birtakım fotoğraflar ile ortaya çıktı.

Kirasını ödeyemedi

Vice World'ün yaptığı habere göre bahsi geçen kadın, karantina sebebiyle iş bulamayan göçmen bir işçiydi. Kirasını ödeyemediğinden telefon kulübesini kendisine ev belledi. Onunla aynı kaderi paylaşan diğer göçmen işçiler ise karantina boyunca otoparklarda, köprü altlarında ve kaldırımlarda uyudu.

Negatif tepki aldı

Gıda sıkıntısına ve sıkı önlemlere yol açan uzatılmış karantinaya tepkili olan halk, sözkonusu kadının hikayesine negatif bir tepki gösterdi. Birçok kişi ülkede tepkilerinde zaten var olan ancak salgın sonrasında ciddileşen ekonomik eşitsizliklerin altını çizdi.

'Kendi kaderlerine terk edildiler'

Hong Kong'daki Lingnan Üniversitesi'nde profesörlük yapan Pun Ngai, Vice'a yaptığı açıklamada, "Birçok göçmen işçi günü gününe yaşıyor ve barınma ile gıda ihtiyaçları için işverenlerine bel bağlıyor. Fabrika ve mağazaların çoğunun kapatılmasıyla kendi kaderlerine terk edildiler" ifadelerini kullandı.

Herhangi bir sosyal korumadan mahrum olan bu işçiler Çin'in işgücünün yaklaşık dörtte üçünü oluşturuyor.