Çin'in 'Sıfır Covid' politikası 1 Mayıs'a gölge düşürdü

Çin hükümetinin "Sıfır Covid" politikasının birçok şehirde seyahati yasaklaması ve kapanmayı artırması sebebiyle Çinliler, sakin bir 1 Mayıs geçiriyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Mayıs 2022 12:47
Çin'in 'Sıfır Covid' politikası 1 Mayıs'a gölge düşürdü

Çin'in başkenti Beijing'deki tüm restoranların çarşamba gününe kadar kapalı kalacağı, yalnızca paket servisi ve eve teslim için açık olacağı duyuruldu.

Çin'in başkentindeki parklar ve turistik bölgelerin, kapasitelerinin yarısının kullanılabileceği bildirildi. Geçen yıl açılan Universal Studios tema parkı geçici olarak kapatıldı.

Seyahat oranında yüzde 60 düşüş

1,4 milyar insanın yaşadığı Çin'deki salgın durumunun bölgeye göre değişiklik gösterdiğini ifade eden Ulaştırma Bakanlığı, "Cumartesiden çarşambaya kadar yaklaşık 100 milyon kişinin seyahat edeceğini, bu sayının ise geçen seneye göre yüzde 60 düştüğünü" vurguladı.

Seyahat edenlerin birçoğu, yerel yöneticilerin yeni enfeksiyonların yaşanmasını önlemek için sınır ötesi seyahati sınırlandırması sebebiyle kendi vilayetleri içinde kalıyor.

Şanghay'da karantina süreci devam ediyor

Dünyanın dört bir yanında kısıtlamalar kaldırılıp virüsle yaşamın normalleştirilmesi hedeflenirken Çin, "Sıfır Covid" politikasını katılaştırıyor. Çin'in finans, imalat ve liman kenti Şanghay, insanların günlük yaşamlarına ket vurarak ve ekonomide büyük bir darbeye yol açarak karantina sürecini sürdürüyor.

Şanghay’da artan Covid-19 vakaları nedeniyle uygulanan kapanma tedbirleri, halkın tepkilerine neden olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda bölge sakinlerinin karantina tedbirlerine toplu bir şekilde tepki göstermek için pencerelerinden çığlıklar atması sosyal medyada gündem olmuştu.