Rusya'nın "operasyon kavşağına" saldırı

Rusya'nın "operasyon kavşağına" saldırı
Rusya tarafından 2014 yılında ilhak edilen Kırım'ın Dzhankoi kasabasında trenle taşınan Rus "Kalibr" seyir füzelerinin bir saldırıyla imha edildiği bildirildi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı Pazartesi günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, Rus işgali altındaki Kırım'ın Dzhankoi kasabasında trenle taşınan Rus "Kalibr" seyir füzelerinin bir saldırıyla imha edildiğini duyurdu. Ukraynalı yetkililer saldırının sorumluluğunu doğrudan üstlenmezken, bunun "Rusya'yı askerden arındırma ve Kırım yarımadasını işgalden kurtarmaya hazırlama" amacına hizmet ettiğini söyledi.

İlhak edilen yarımadanın Rusya tarafından atanan başkanı Sergei Askyonov, bir saldırı olduğunu ve bölgenin hava savunma sisteminin aktif hale getirildiğini doğruladı. Askyonov, bir kişinin yaralandığını ve iki binanın hasar gördüğünü söyledi.

adsiz-tasarim-19.png

İngiltere Savunma Bakanlığı 2022 yılında yaptığı açıklamada, Rusya'nın Kırım'daki en önemli iki askeri havaalanının Dzhankoi ve Gvardeyskoye'de bulunduğunu söyledi.

Açıklamada, "Dzhankoi aynı zamanda Rusya'nın güney Ukrayna'daki operasyonlarının tedarikinde önemli bir rol oynayan kilit bir karayolu ve demiryolu kavşağıdır" denilmişti

Kırım ayrıca Sivastopol şehrinde önemli bir limana ve Rusya'nın Karadeniz filosu için büyük bir deniz üssüne ev sahipliği yapıyor. Aralarında seyir füzeleriyle donatılmış su üstü gemilerinin de bulunduğu Rusya'nın en önemli savaş gemilerinden bazıları buraya demirlemiş durumda.

ABD daha önce Rusya'yı Karadeniz'deki gemilerden ateşlenen seyir füzelerini Ukrayna'daki sivil hedefleri vurmak için kullanmakla suçlamıştı.

Kırım'ın ilhakı

16-03-13-aa-30582520.jpg

Kırım Yarımadası'nı 9 yıl önce yasa dışı ilhak eden Rusya, geçen yıl başlattığı savaşta Ukrayna'nın topraklarının yüzde 15'inde daha kontrolü ele geçirdi. Ukrayna'nın başkenti Kiev'de, Rusya yanlısı dönemin Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in Avrupa Birliği (AB) ile Ortaklık Anlaşması'nı imzalamayı ertelemesi üzerine 21 Kasım 2013'te protestolar başladı. Sokak gösterileri ve halkın tepkisi üzerine Yanukoviç, 22 Şubat'ta ülkeden kaçtı, ardından Batı yanlısı siyasetçiler yönetime geçti. Yeni yönetimin iş başına gelmesi üzerine yarımadada konuşlu bulunan Rus askeri üssünden çıkan birlikler, Kırım’ın çeşitli şehirlerinde ortaya çıktı.

Ukrayna ile Rusya arasında Rus Karadeniz Filosunun konumuyla ilgili 28 Mayıs 1997 ve 21 Nisan 2010'da yapılan anlaşmalara aykırı olmasına rağmen Rus birlikleri, yarımada üzerinde hareket ederek yer değişikliği yaptı. Rus yanlıları, Kırım'ın Rusya'ya bağlanması için 25 Şubat 2014'te Parlamentoya baskı uygulamaya başladı. 400 civarında Rusya yanlısı, Kırım Parlamentosunu basarak Kırım'ın bağımsızlığını ilan etmesi için referandum kararı almasını talep etti. Yarımadada askeri üniformalı üzerlerinde hiçbir sembol ya da simge bulunmayan silahlı kişiler, 27 Şubat 2014'ten itibaren kamu binalarında kontrolü ele aldı. "Yeşil adamlar" olarak adlandırılan Rus yanlısı milis güçleri, kısa sürede hükümet binalarının yanı sıra Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosunu da ele geçirdi.

Eli silahlı "yeşil adamların" gölgesinde 6 Mart 2014'te toplanan Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu, Kırım'ın Rusya'ya bağlanması için referandum yapılması kararı alındığını ilan etti. Bu süreçten itibaren yeşil adamlar, Kırım Tatarlarına ve Ukraynalılara baskı yaparak onları yarımadadan uzaklaştırmaya çalıştı. Kırım Tatarları, parlamentonun bu kararına karşı çıkıp boykot kararı alsa da 16 Mart 2014'te yarımadada sözde referanduma gidildi. Rus yanlısı silahlı güçlerin kontrolündeki referandum sonucunda Moskova'nın da beklediği kararın Kırım'ın Rusya'ya bağlanması yönünde çıktığı açıklandı. Referanduma başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere uluslararası kuruluşlar ve Türkiye dahil pek çok ülke karşı çıktı ve referandumu geçersiz saydı.

Kaynak:halktv.com.tr Dış Haberler Servisi