Rusya'nın gaz kozu ardından AB'nin enerji bakanları toplanıyor

Avrupa Birliği (AB) enerji bakanları, Rusya'nın Bulgaristan ve Polonya'ya gaz akışını kesmesi ardından bugün bir araya gelecek.

Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Mayıs 2022 13:17
Rusya'nın gaz kozu ardından AB'nin enerji bakanları toplanıyor

AB enerji bakanları bugün bir araya gelerek Rusya'nın Polonya Ve Bulgaristan'a yönelik gaz akışını kesme kararını görüşecek. Bakanların Moskova'ya yönelik yeni yaptırımları görüşmesi de bekleniyor.

27 ülkenin oluşturduğu AB, şubat ayında başlayan Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle Moskova'ya yönelik 5 yaptırım paketini uygulamaya almıştı. Sözkonusu yaptırımlar, Rus politikacıları, oligarkları, bankaları, şirketleri ve organizasyonları hedef almıştı.

6'ncı yaptırım paketi yolda

Avrupa Komisyonu tarafından yapılan açıklamada ise Rusya'ya yönelik altıncı yaptırım paketinin üzerinde çalışmaların devam ettiği belirtilmişti.

İngiliz haber ajansı Reuters'da yer alan habere göre, Avrupa Komisyonu'nun Macaristan ve Slovakya'ya Rusya'dan enerji tedariki konusunda esneklik ya da uzun süreli geçiş süreci sağlayabileceği ifade edildi.

Uluslararası Enerji Ajansı'nın verilerine göre, enerji konusunda tamamen Rusya'ya bağımlı olan Macaristan ve Slovakya geçtiğimiz sene ham petrol ve petrol ürünleri ihtiyaçlarının sırasıyla yüzde 58 ve yüzde 69'unu dünyanın en uzun boru hatlarından biri olan Druzhba'dan sağladı.

Ne olmuştu?

Rusya'nın enerji devi Gazprom, rubleyle ödeme yapmakta sorun çıkaran Polonya ve Bulgaristan'a sevkiyatı kestiğini açıklamıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov bir açıklama yaparak satın aldıkları gazın ödemesini ruble ile yapmadıkları için Rusya’nın gaz tedarikini kestiği ülkelerin sonradan ruble ile ödeme yapmaya karar vermeleri halinde, bu ülkelere gaz sevkiyatına yeniden başlayabileceklerini kaydetmişti.