Rusya'dan İsveç ve Finlandiya yorumu: NATO'nun sorumsuz politikasını kınıyoruz

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği planlarına Moskova'nın olumsuz yaklaştığını söyledi. Rusya Federasyon Konseyi Başkan Yardımcısı Kosaçev, ABD Başkanı Biden'ın tebriğini "coşkulu" bulduğunu ifade ederek, "Görünüşe göre, arkasında ABD var" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Haziran 2022 14:10
Rusya'dan İsveç ve Finlandiya yorumu: NATO'nun sorumsuz politikasını kınıyoruz

Rusya'nın başkenti Moskova'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, "Kuzey Atlantik İttifakı'nın genişlemesinin uluslararası ilişkilerde son derece istikrar bozucu bir faktör olarak görüyoruz. Bu, NATO'yu genişleten ve NATO'ya girenlerin de İttifak'ı tehdit olarak gören diğer ülkelerin de güvenliğine katkı sunmuyor" dedi. Ryabkov, Moskova'nın Avrupa güvenlik mimarisini yerle bir eden NATO'nun sorumsuz politikasını kınadığını söyleyerek yeni strateji konseptinde Rusya'nın tehdit olarak tanımlanmasının gerçeklikle bağdaşmadığının altını çizdi.

'Rusya'nın politikalarını etkilemez'

Madrid'deki zirvede NATO'nun Rusya'yı agresif şekilde çevreleme politikasının güçlendirilmesinin Moskova'nın politikalarını hiçbir şekilde etkilemeyeceğini kaydeden Ryabkov, Rusya'nın kendi ve müttefiklerinin güvenliğini her halükarda, genişleme dalgalarından bağımsız olarak güvenilir şekilde ve yüzde yüz sağlayacağını vurguladı.

Sınırdışı edilen Rus diplomatlar hala ABD'de

ABD'nin 30 Haziran'a kadar ülkeyi terk etmelerini istediği Rus diplomatlardan bazılarının Washington'un özel Rus devlet uçağını ülkeye sokmaması nedeniyle hala ABD'de bulunduğunu anlatan Ryabkov, bazı diplomatların ticari uçaklarla, aktarmalı uçaklarla ülkelerine döndüğünü ve yaşanan durumun üzücü olduğunu vurguladı. 2021 yılında Rusya'nın Washington'un kararına cevaben 55 ABD'li diplomatı sınırdışı etme kararı aldığını da anımsatan Ryabkov, ABD tarafının diplomatlarını sınırdışı etme çalışmalarını tamamlamak üzere olduğunu aktardı.

Kosaçev: Anlaşmanın ardında ABD var

Rusya Federasyon Konseyi Başkan Yardımcısı Konstantin Kosaçev, ABD Başkanı Joe Biden'ın Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki mutabakat nedeniyle yaptığı "coşkulu tebriklerin" anlaşmanın arkasında Washington'un bulunduğunu ortaya koyduğunu ifade etti. Kosaçev, telegram hesabından yaptığı açıklamada, "Finlandiya, İsveç ve Türkiye arasında İskandinav ülkelerine NATO yolunu açan üçlü memorandum imzalanması nedeniyle Başkan Biden'ın yaptığı coşkulu tebrikler, bu anlaşmanın arkasında kimin bulunduğunu gösteriyor. NATO zirvesinden bir gün önce ABD ve Türkiye liderleri telefonda görüştü, Associated Press'in ABD yönetimindeki kaynağı da, Washington'un üç ülke arasında müzakere sürecinde anahtar rol oynadığını itiraf etti. Hiç şüphemiz yoktu. ABD için birçok şey tehlikedeydi" dedi.