Rusya'dan İran'a İHA için iki ziyaret

Rusya'dan İran'a İHA için iki ziyaret
Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve CNN tarafından özel olarak elde edilen uydu görüntülerine göre, bir Rus heyeti silah kapasitesine sahip insansız hava araçlarını (İHA) incelemek üzere geçen ay en az iki kez İran'ın orta kesimindeki bir hava pistini ziyaret etti.

ABD'li yetkililerin CNN'e verdiği bilgiye göre İran, Shahed-191 ve Shahed-129 İHA'larını haziran ayında Tahran'ın güneyindeki Kashan Havaalanı'nda Rusya'ya sergilemeye başladı. Her iki İHA türünün de hassas güdümlü füze taşıma kapasitesine sahip olduğu biliniyor.

İran, Rusya'ya İHA vermeye hazırlanıyor

Sullivan CNN'e yaptığı açıklamada "İran hükümetinin Rusya'ya silah taşıma kapasitesine sahip İHA'lar da dahil olmak üzere birkaç yüz İHA vermeye hazırlandığına dair elimizde bilgiler var" dedi.

Sullivan sözlerine, "Resmi bir Rus heyetinin kısa bir süre önce İran'ın saldırı kabiliyetine sahip İHA'larından oluşan bir sergiye katıldığı bilgisini edindik. Haziran ayında çekilen ve Rus hükümet heyetinin o gün gördüğü İran İHA'larını gösteren bu görüntüleri yayınlıyoruz. Bu da Rusya'nın İran'ın saldırı kabiliyetine sahip İHA'larını edinmeye yönelik ilgisinin devam ettiğini gösteriyor" şeklinde devam etti.

İlk ziyaret

Sullivan, ABD'nin bildiği kadarıyla haziran ayındaki ziyaretin "Rus heyetinin bu havaalanını böyle bir sergi için ilk ziyareti olduğunu" söyledi. Yetkililer, bir Rus heyetinin 5 Temmuz'da benzer bir gösteri için havaalanını tekrar ziyaret ettiğini söyledi.

'ABD'nin Orta Doğu'daki varlığını sürdürme gerekliliğine bir örnek'

Haber, ABD Başkanı Joe Biden'ın İran'ın ABD, İsrail, Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri arasında önemli bir tartışma konusu olduğu Orta Doğu gezisini tamamladığı sırada geldi. CNN'e konuşan ABD'li bir yetkili, İran ve Rusya arasında büyüyen ortaklığın, ABD'nin Orta Doğu'daki varlığını ve etkisini neden sürdürmesi gerektiğinin bir örneği olduğunu söyledi.

halktv.com.tr // DIŞ HABERLER