Rusya’dan Finlandiya'ya NATO tepkisi: Kesin bir tehdit

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve Başbakan Sanna Marin'in Finlandiya'nın NATO'ya katılma başvurusunu "gecikmeden" yapması gerektiğini belirtmesi ardından Kremlin'den Rusya için "kesin bir tehdit" tepkisi geldi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Mayıs 2022 18:13
Rusya’dan Finlandiya'ya NATO tepkisi: Kesin bir tehdit

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Finlandiya'nın NATO'ya girmesinin Rusya için "kesin" bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

'Orantılı yanıt vermek için gerekçe oluşturdu'

Peskov, Finlandiya'nın NATO'ya girmek için attığı adımları değerlendirdiği açıklamasında sözkonusu durumun "üzüntü verici" olduğunu, ancak bunların Finlandiya'ya orantılı biçimde yanıt vermek için gerekçe oluşturduğunu ifade etti.

Ukrayna savaşı tetikleyici oldu

Rusya'nın 2014 yılında Kırım'ı ilhak etmesinin ardından Finlandiya, NATO ile işbirliğini kademeli olarak artırsa da üyelik hamlesinden kaçınmıştı.

Ancak 24 Şubat'ta Rusya'nın Ukrayna'yı üç koldan kuşatması ardından Rusya ile bin 300 kilometrelik sınırı olan Finlandiya NATO adımları atmaya başladı.

Rusya Dışişleri: Misilleme adımları atmak zorunda kalacağız

Rusya Dışişleri Bakanlığı da Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üye olma adımlarına yönelik açıklama yaptı. Bakanlık, "Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya girmesinden kaynaklanan tehditleri ortadan kaldırmak için askeri-teknik ve diğer alanlarda misilleme adımları atmak zorunda kalacak" diye kaydetti.

Ne olmuştu?

Niinisto ve Marin yaptıkları ortak açıklamada, "Finlandiya gecikmeden NATO üyeliğine başvurmalı. Bu kararı almak için gerekli olan adımların önümüzdeki birkaç gün içinde hızla atılacağını umuyoruz" dedi.

Finlandiya'nın açıklaması öncesinde, Reuters'a bilgi veren kaynaklar, NATO müttefiklerinin, Finlandiya ve İsveç'in önümüzdeki günlerde NATO'ya katılmak için başvurmalarını ve hızlı bir şekilde üye olmalarını beklediklerini ifade ederek sözkonusu adımın onay süreci boyunca bölgede NATO'nun askeri varlığını artırmasının önünü açtığı yorumunu da eklemişti.