Rus uzmandan yorum: Ankara’da hasımca bir sinyal olarak algılanabilir

Rusya Bilimler Akademisi Dünya Ekonomisi ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (İMEMO RAN) kıdemli araştırma görevlisi Irina Svistunova, Türkiye karşıtı söylemleriyle bilinen Jeff Flake'in Ankara Büyükelçisi olarak atanmasının Türkiye'de 'hasımca' bir sinyal olarak yorumlanabileceğini belirtti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Ekim 2021 19:33
Rus uzmandan yorum: Ankara’da hasımca bir sinyal olarak algılanabilir

Türkiye karşıtı söylemiyle öne çıkan Jeff Flake’in, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği'ne aday gösterilmesini Rus uzman Svistunova, Sputnik'e yorumladı. Svistunova, "Böyle bir durumda, Türkiye karşıtı açıklamalarda bulunan bir kişinin büyükelçi olarak atanması Ankara’da ABD’den gelen hasımca bir sinyal olarak algılanabilir" dedi.

'İki ülkenin normalleşme şansını azaltır'

Sputnik'te yer alan habere göre, söz konusu atamanın iki ülke arasındaki normalleşme şansını azaltacağını belirten Svistunova, "Dolayısıyla söz konusu kişinin büyükelçi olarak atanması, Ankara ve Washington arasındaki gerilimin kaçınılmaz olarak devam edeceği anlamına gelmiyor" diye konuştu.

Ne olmuştu?

ABD Başkanı Joe Biden, eski cumhuriyetçi Arizona Senatörü Jeff Flake'i Türkiye Büyükelçisi olarak aday göstermişti. Flake, 1915 Ermeni olaylarını önce "soykırım" olarak nitelemediğini belirtmiş ancak sonradan ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Bob Menendez'in "Ermeni Soykırımı’nı yeniden onaylama konusunda bu kuruma ve yönetime katılacak mısınız?" sorusuna "evet" cevabını vermişti.

Öte yandan Türkiye'nin ileriki dönemlerde Rus silahları satın alması durumunda şu anda yürürlükte olan CAATSA yaptırımlarına ek olarak, yeni yaptırımlarla karşılaşabileceğini belirten Flake'in Türkiye'ye F-35 satılmaması konusunda karşıt oyu bulunmuyor.