Putin: Yaptırımlar küresel krize yol açacak

Putin: Yaptırımlar küresel krize yol açacak
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’ya uygulanan yaptırımların pek çok açıdan küresel bir krize yol açacağını belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümet üyeleriyle gerçekleştirdiği ekonomi konulu toplantıda, Ukrayna’da gerçekleştirdiği askeri operasyon yüzünden ülkesine yaptırım uygulayan Batı ülkelerini eleştirdi. Putin, Rusya karşıtı bir dizi yaptırım kararı almış olan ‘Batı’nın dar görüşlü ve abartılı hırslarının Avrupa ve ABD halklarını vuracağını’ kaydetti.

Putin, “Batı’nın yaptırım takıntısının devam etmesi ABD vatandaşları ve dünyadaki yoksul ülkelerin vatandaşları için çok zor sonuçlara yol açacak” uyarısını yaptı.

'Rusya yaptırımlarla başarılı bir şekilde başa çıkıyor'

Rusya Devlet Başkanı, ülkesinin ‘Batı’nın yaptırımları ile başarılı bir biçimde baş edebildiğini’ kaydetti.
Rusya karşıtı yaptırımlar yüzünden bir dizi ülkenin açlık ve kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirten ve “Bunun suçlusu tamamıyla Batılı elit kesimdir” diyen Putin, yaptırımların Rusya’da yol açtığı yüksek enflasyonun giderek düşmekte olduğunu kaydetti.

Vatandaşların birikimleri azalıyor

Bu yıl tarım sektöründe iyi bir hasat beklediklerini belirten Putin, "87 milyon tonu buğday olmak üzere 130 milyon tahıl hasadına ulaşılabilir. Bu da Rusya tarihindeki en yüksek rakam olacak. Bu durum, hem Rusya'nın iç talebini karşılamasına hem de küresel ortaklarımıza tedarikimizi artırmamıza müsaade edecek" dedi.

Putin, Rus ekonomisindeki iç talebin geçen yılın gerisinde kaldığını aktararak, "Ayrıca, şirketlerin ve vatandaşların hesaplarındaki fonlar da azalıyor. Bunların ekonominin gidişatı için olumsuz etki yarattığı açıktır ve bu tür risklerin de azaltılması gerekiyor" diye konuştu.