Putin Tahran'da: Reisi ile görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in uçağı İran'ın başkenti Tahran'a iniş yaptı. Putin, Türkiye-İran-Rusya üçlü zirvesine katılmak için geldiği Tahran’da resmi törenle karşılandı. resmi törenin ardından Putin'in İranlı mevkidaşıyla baş başa görüştü.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşeceği Tahran’a gitti. Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'ya karşı başlattığı savaştan bu yana ilk kez eski Sovyet ülkeleri dışına ziyaret düzenleyen Devlet Başkanı Putin’in resmi törenle karşılanmasının ardından İranlı mevkidaşı Reisi ile görüşüyor.

Sputnik muhabirinin Tahran’dan aktardığına göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi arasındaki görüşme Rus liderin Tahran'a inmesinden kısa bir süre sonra başladı.

'Dönüm noktası olmasını umarım'

Rusya lideri, Reisi ile görüşme sırasında Rusya-İran ilişkilerinin iyi bir hızla geliştiğini, ikili ilişkilerin Suriye çözüm sürecine önemli katkıda bulunduğunu, ticaret cirosunda bakımından ise rekor rakamların takdire şayan olduğunu söyledi. İran Cumhurbaşkanı Reisi ise, “İran İslam Cumhuriyeti ziyaretinizin iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi, ayrıca bölgesel ve uluslararası işbirliği açısından bir dönüm noktası olmasını umarım” ifadelerini kullandı.

'Putin'in ziyareti Biden'ın Ortadoğu turuna yanıt değil'

Rusya Devlet Başkanlığı Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in İran ve Türkiye liderleriyle bir araya geleceği Tahran ziyaretinin ABD Başkanı Joe Biden'ın son Ortadoğu turuna bir yanıt olarak yorumlanmaması gerektiğini söyledi.

Suriye konusu gündemde olacak

Putin'in ziyareti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Tahran ziyaretiyle aynı güne denk getirildi. Tahran’da ikili bir görüşme gerçekleştirecek Putin ile Erdoğan’ın gündeminde, Ukrayna’daki tahılın ülkeden nasıl çıkarılabileceği ve Türkiye’nin yeni Suriye harekatı planları gibi meselelerin bulunduğu medyaya yansıdı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Tahran'da gerçekleşecek, üçlü zirveye dair açıklamalarda bulunmuş Rossiya-24 kanalında yayınlanan Ulusal İran Radyo ve Televizyonu ile yaptığı söyleşide Putin'in Tahran ziyaretinin ana amacının Astana zirvesine katılmak olduğunu belirtmişti. Peskov, "Toplantıda hem İran hem de Türkiye ile siyasi diyaloğun sürdürülmesi ve ilgili konularda görüş alışverişinde bulunulacak. Çünkü çevremizde çözülmesi için işbirliğimize ihtiyaç duyan pek çok sıcak nokta var" İfadelerini kullanmıştı.

Savaşın başından bu yana ilk yüz yüze temas

Erdoğan'ın Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş konusunda arabuluculuk yapmak ve bu vesileyle Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i Türkiye ev sahipliğinde ağırlamak istediği biliniyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Ocak ayının sonunda Putin'i Türkiye'ye davet etmiş ancak Kremlin tarafından ziyaret tarihinin Rus liderin Çin ziyareti sonrasında kesinleşeceği ifade edilmişti. Putin'in Çin ziyareti Şubat ayında gerçekleşmesine rağmen Kremlin'den Rus liderin ziyaret tarihine dair net bir cevap ya da tarih gelmemişti.

İki lider bu süre içinde yüz yüze görüşmeseler de "telefon diplomasisi" ile görüşmelere devam etmişti. Erdoğan, Putin ile yüz yüze görüşüp görüşmeyeceğinin sorulması üzerine Şubat ayında "Sayın Putin ile görüşme için arkadaşlar şu anda irtibatları kuruyorlar. Kendisiyle de telefon diplomasisini bu arada sürdüreceğiz. Temenni ederim ki inşallah hayırlı neticeler alırız" cevabını vermişti.

24 Şubat’tan bu yana ülke dışına neredeyse hiç çıkmayan Rusya lideri Vladimir Putin’in de katılacağı toplantı, Türkiye’nin Suriye’ye bir askeri operasyon hazırlığı içinde olduğu bir dönemde düzenlenecek.

halktv.com.tr // Dış Haberler

Fotoğraf: Sputnik