Putin, hatırlatma dozunu nazal aşı ile oldu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sputnik'in Covid-19'a karşı geliştirdiği nazal aşıyı hatırlatma dozu olarak yaptırdığını duyurdu. Putin, aşıdan sonra herhangi bir sorun yaşamadığını belirterek, "Spor yapmaya bile başladım" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Kasım 2021 12:19
Putin, hatırlatma dozunu nazal aşı ile oldu

Putin, Çarşamba günü Soçi'den katıldığı video konferansta koronavirüs aşısının yeni formunu hatırlatma dozu olarak yaptırdığını duyurdu. Sputnik'in nazal formunda ürettiği aşıyı olan Putin, "Aynı aşının toz hali. Aşıyı yapacak olan kişi üçe kadar saymamı ve derin bir nefes almamı istedi. Ardından da 15 dakika orada bekledim ve bu kadar" diye konuştu.

Putin, birkaç gün önce doktorların tavsiyesi üzerine tekrar aşı olduğunu ve ilk dozu enjeksiyon olarak aldığını açıkladı. Putin, hatırlatma dozu ardından herhangi bir sorun yaşamadığını hatta spor yapmaya bile başladığını belirtti.

İki yaşından büyük çocuklar için aşı çağrısı

Rus lider, ayrıca hükümeti iki yaşından büyük çocuklar için bir Covid-19 aşısı geliştirmeye çağırdı. Lider, aşılamanın gönüllü olması ve ebeveynlerin onayı ile yapılması gerektiğini belirtti.

Ergenlere yönelik Sputnik aşısı yolda

Toplantıda Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, 12-17 yaş arası ergenlere yönelik Sputnik M aşısının bugün tescil edileceğini belirterek, aralık ayı sonunda sivil dolaşıma alınacağı bildirildi.

Bugüne kadar Rusya'da, 267 binden fazla ölümle birlikte toplam 9,4 milyondan fazla Covid-19 vakası görüldü.

Kaynak: Ruptly