Prof. Dr. İlber Ortaylı Fransa'da Çanakkale konferansına katıldı

Prof. Dr. İlber Ortaylı Fransa'da Çanakkale konferansına katıldı
Fransa'da Objectif 21 ve CCFT dernekleri ''Çanakkale Geçilmez 1915'' isimli program ile Çanakkale Zaferi'nin 100. Yılını kutladı.Paris'in Banliyölerinden Val d'oise bölgesinde yer alan Pontoise'de düzenlenen etkinlikte tarihçi yazar...

Fransa'da Objectif 21 ve CCFT dernekleri ''Çanakkale Geçilmez 1915'' isimli program ile Çanakkale Zaferi'nin 100. Yılını kutladı.

Paris'in Banliyölerinden Val d'oise bölgesinde yer alan Pontoise'de düzenlenen etkinlikte tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı Çanakkale Zaferi ile ilgili bir konferans verdi.

Etkinlik İstiklal Marşı ve sonrasında Çanakkale şehitleri için okunan Kuran-ı Kerim Tilaveti ve şehitler için okunan dualar ile başladı. Prof. Dr. İlber Ortaylı Çanakkale Zaferi ile ilgili verdiği konferansta Çanakkale Savaşını, şartlarını anlattı. Katılımcıların sorularını yanıtladı. Ortaylı 'Türkler dünya tarihini bilmiyorlar. Biz ciddi bir tarihçi millet değiliz ve bunun için de ciddi problemlerle karşı karşıya geliyoruz. Gelecekte buralarda yetişen gençliğin bu açığı telafi etmesini ümit ediyoruz. Diplomasi ve harpte sempati olmaz. 19.y.y Yeniçerinin kaldırılmasından sonra bir büyük reform yaptık. Harp Akademileri bunu hemen hemen öbür devletlerle aynı zamanda Rusya, Avusturya, Fransa gibi. Onun için biz de çok kuvvetli bir kurmay sınıfı çıktı ortaya. Askerlikte, diplomasi herkesin yapacağı işler değil.'diye konuştu.

Konferans sonrası katılımcılardan yoğun ilgi gören Prof. Dr. Ortaylı kitaplarını alıp gelmiş olan katılımcıları kırmadı ve kitaplarını imzaladı. Cergy Pontoise milletvekili Lefevre ve organizasyonu gerçekleştiren Objektif 21 dernek başkanı Tahsin Tek ile CCFT Fransız Türk Kültür dernek başkanı Hikmet Türk birer konuşma yaptı.

Komedi temalı tiyatroları ile bölgede tanınan amatör tiyatro grubu "Kebab Show" Çanakkale Savaşı'nın yüzüncü yıldönümü için hazırladıkları "Biz Unutmadık" oyununu sahneledi. Program konser ile son buldu.