Prens Charles oğlunu yalanladı

Sussex Dükü, kraliyet hayatından ayrıldıktan sonra finansal olarak desteğin 'kesildiğini' söylemişti. Bugün kraliyetin ilk kez halka açtığı hesaplarda gerçek ortaya çıktı. Çift, Megxit kararı almasına rağmen, açıklanan verilere göre maddi destek devam etmiş.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Haziran 2021 10:05
Prens Charles oğlunu yalanladı

Prens Charles'ın, Prens Harry'nin parasını kesmediği ortaya çıktı. Sussex Dükü, kraliyet hayatından ayrıldıktan sonra finansal olarak "kesildiğini" söylemişti.

Prens Harry kraliyetten ayrıldıktan sonra ailesinin maddi desteğini kestiğini söylemesinin ardından, dün ilk kez halka açıklanan kraliyet hesapları, müstakbel kralın, iki oğlunu ve ailelerini desteklemek için kullanılan 4.4 milyon sterlinlik Clarence House potundan geçen yılın yazına kadar Harry ve Meghan'ı finanse etmeye devam ettiğini gösterdi.

'Prenses Diana'dan kalanlarla geçiniyorum' demişti

Daily Mail'in haberine göre, Harry ve Meghan çiftinin Oprah Winfrey'e geçen yılın 'ilk çeyreğinde' ailesinden maddi destek almayı bıraktığını söylemişti. Harry, yaptığı açıklamalarla çelişti. Hatta kendisinin ve karısının 'annemin bana bıraktığı' şeyden geçinmeye mecbur kaldığını iddia etmişti.

Çift Kuzey Amerika'ya taşındığında, sadece Diana'nın kendisine bıraktığı, o zamanlar 7 milyon sterline sahip olduğunu ve 'o olmasaydı bunu yapamazdık' iddiasında bulunmuştu.

Prens Charles mali hesapları ortaya döktü

Charles'ın ayrı yaşadığı küçük oğlu için devam eden mali desteğinin ayrıntıları, hem Clarence House hem de Buckingham Sarayı'nın yıllık mali hesaplarını açmasıyla ortaya çıktı.

Clarence House'un yıllık incelemesi, Charles'ın hem Cambridge Dükü ve Düşesi ile Sussex Dükü ve Düşesi'nin faaliyetleri hem de 2020/2021'de prensin sermaye harcaması ve rezervlere transfer dahil diğer harcamalar için faturasının 4,4 milyon sterlin olduğunu ortaya koydu. Bu, geçen yıl Sussex'lerin kraliyet ailesiyle çalıştığı 2019/2020'deki 5,6 milyon sterlinden 1,15 milyon sterlinlik - yaklaşık yüzde 21'lik bir düşüş oldu.

Rapor, rakamların ayrıntılı bir dökümünü sunmadı ve kraliyet yardımcıları daha fazla açıklama yapmayı reddetti.

Ancak bağımsız olarak denetlenen hesaplarda, Harry ve Meghan'ın geçen yıl Mart ayının sonunda monarşiden ayrılmalarına rağmen Charles'ın Cornwall Dükalığı gelirinden para aldığı listelendi.

Üst düzey bir Clarence House sözcüsü şunları söyledi: "Hepimizin hatırlayacağı gibi, Ocak 2020'de dük ve düşes, çalışan Kraliyet Ailesinden ayrılacaklarını açıkladığında, dük finansal olarak bağımsız olmak için çalışacaklarını söyledi. Galler Prensi onları bu geçişte desteklemek için önemli bir meblağ ayırdı. Bu fon geçen yılın yazında kesildi. Çift artık mali açıdan bağımsız"

Sözcü şöyle devam etti, 'Finansal olarak bağımsız olma konusunda çok başarılı olduklarını söylediğimde hiçbir güvene ihanet etmiyorum.'

Harry'nin sözlerindeki tutarsızlık sorulduğunda ise sözcü, "Onların çarpıcı biçimde farklı olduklarını kabul etmem. Size söyleyebileceğim tek şey gerçekler.'

'Sanırım annem geleceği gördü'

Harry ve Meghan, Netflix ve Spotify ile milyonlarca sterlinlik anlaşmalar imzaladılar ve dük, Bayan Winfrey'e, ailesinin 'güvenliği'ni ödemesi için bunları güvence altına aldığını söylemişti.

Çiftin Mart ayında Bayan Winfrey ile yaptığı patlayıcı röportajda Harry, durumunun tipik duygusal bir tanımını yaptı ve şöyle demişti;

"Ailem kelimenin tam anlamıyla beni maddi olarak kesti ve 2020'nin ilk çeyreğinde bizim için güvenlik sağlamak zorunda kaldım. Ama annemin bana bıraktığı şeye sahibim. O olmasaydı bunu yapamazdık. Sanırım annem geleceğini gördü. Tüm bu süreç boyunca kesinlikle onun varlığını hissettim"

Çift önce Kanada'ya, ardından Kaliforniya'ya göç etti ve burada Montecito'da 11 milyon sterlinlik bir aile evi satın aldılar. Ayrıca kendi film ve ses şirketlerini ve Archewell Vakfı'nı kurdular.