Petro, Maduro ile görüştü: Sınırlarda normale dönmek istiyoruz

Kolombiya'da 19 Haziran'da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden zaferle çıkan Gustavo Petro, Venezuela Devlet Başkanı Maduro ile sınırların açılmasını görüştüğünü duyurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Haziran 2022 09:43
Petro, Maduro ile görüştü: Sınırlarda normale dönmek istiyoruz

Kolombiya'nın 60'ıncı Cumhurbaşkanı seçilen Gustavo Petro, Twitter hesabından, "Sınırların açılması ve iki ülke sınırında, insan haklarının tam olarak uygulanmasının yeniden tesis edilmesi için Venezuela hükümetiyle iletişim kurdum" paylaşımını yaptı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Kolombiya'nın seçilmiş Cumhurbaşkanı Petro ile görüşmesinin detaylarını aktararak, "Zaferinden ötürü onu kutladım. Sınırlarda normale dönme isteğini, barışla ilgili muhtelif konuları ve her iki halkın da müreffeh geleceğini konuştuk" değerlendirmesinde bulundu.

Venezuela - Kolombiya arasındaki ilişkiler

Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque hükümetinin, Venezuela'da 23 Ocak 2019'da kendini devlet başkanı ilan eden dönemin Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'yu "meşru devlet başkanı" olarak tanımasının ardından iki ülke ilişkileri kesintiye uğramıştı. Venezuela hükümeti, 23 Şubat 2019'daki açıklamasında, Kolombiya'nın "ciddi ve yasa dışı tehditlerini" gerekçe göstererek bu ülkeyle olan sınırı geçici kapatma kararı almıştı.

Maduro, 24 Şubat 2019'da basına verdiği demeçte, Kolombiya ile diplomatik ilişkileri kestiklerini, ayrıca Kolombiya Büyükelçisi'ne Venezuela’yı terk etmesi için 24 saat verdiklerini açıklamıştı.

Venezuela ve Kolombiyalı yetkililerin sınırları yeniden açma görüşmeleri en son 6 Eylül 2021'de gerçekleşmiş müzakerelerde ilerleme olmakla beraber devamı getirilmemişti.

KAYNAK: Anadolu Ajansı