Kolombiya seçimlerinin galibi Petro, Biden'la konuştu: Dostane bir görüşmeydi

Kolombiya'da 19 Haziran'da düzenlenen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden zaferle çıkan Gustavo Petro, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ile bir görüşme yaptıklarını duyurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Haziran 2022 10:18
Kolombiya seçimlerinin galibi Petro, Biden'la konuştu: Dostane bir görüşmeydi

Kolombiya Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi Gustavo Petro, ABD Başkanı Joe Biden ile dostane bir görüşme yaptıklarını bildirdi. Biden ile yaptığı görüşmenin detaylarını Twitter hesabı üzerinden paylaşan Petro, "Daha yoğun ve normal diplomatik ilişki yolunda, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden ile çok dostane bir görüşme yaptım. Onun sözlerinde 'iki halkın yararına daha eşit ilişki' ifadeleri vardı" dedi.

Petro, seçimlerin gerçekleştirildiği 19 Haziran akşamı destekçilerine hitap ettiği konuşmasında, "ABD hükümetiyle görüşmenin zamanı geldi. Kuzey ve Güney Amerika'nın tüm hükümetlerine, enerji dönüşümünü hızlandırmak için oturup konuşmamızı öneriyorum" şeklinde konuşmuştu.

Cumhurbaşkanı'ndan tebrik

Öte yandan Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque de Twitter'dan seçim zaferinden ötürü Petro'yu tebrik ettiğini belirterek, "Kolombiyalılar olarak bizler sandık başına gittik, görüşlerimizi dile getirdik ve demokrasiyi savunmak için kabul edilmesi gereken ilk şey, halkın söylemidir. Şeffaf ve etkin bir geçiş için desteğimi ifade ettim" değerlendirmesinde bulundu.

Ne olmuştu?

Kolombiya'da 19 Haziran'da düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turunda Tarihsel Pakt Koalisyonunun solcu adayı Petro, yüzde 50.46 ile ülkenin 60. Cumhurbaşkanı olmaya hak kazanmıştı.